Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 01. 2012.   #3
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Hvala na odgovoru.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
To zavisi skroz od tebe. Pitanje je kako ih ti isplacujes.. ako ih isplatis kao dividendu, ide porez na dividendu. Ako je kao plata, porez na platu.
Sa ove strane ti se trenutno vise isplati Kipar, jer sada tamo postoji porez na dividende, nema drugih poreza za tebe, a ovde si oslobodjen poreza po sporazumu o dvostrukom oporezivanju.

Sve to, naravno, ako ti se ista od ovoga isplati na visinu prometa (jer se placa otvaranje, godisnje neka cifrica za "administraciju" i slicno).


To je taj porez, koji ce verovatno kod nas od sledece godine ulaziti u godisnji porez
Kipar ili Belize
Kipar je dobra opcija medjutim problem je sto treba knjigovodja a meni je cilj da izbegnem ikakve papire. Belize nema poreza znaci nema ni papire. A kipar mi je trenutno preskup posto je knjigovodja verujem jedno 2-6K EUR. Nisu ni njihove knjigovodje lude. Medjutim kipar je veoma doba opcija kao master kompanije ako npr ima 2-3 kompanije po drugim offshore zemljama - tada je kipar idealan za pojednostavljenje posla. Mogu sve da prebacujem u kipar, onda tamo dizem dividendu i ne placam srbiji nista.

Mnogo je jednostavnije drzati preduzece u kipru i nemati dodira sa srbijom nego drzati doo u srbiji. Mislim da svi znaju zasto Sa srpskim doo-om je cak i visina ukupnog poreza bila veca. Za kombinaciju belize srbija. A da ne govorimo o raznoraznim cudima koje covek moze da dozivi u srbiji. Ne verujem da covek koji ne radi u srbiji zaista treba to da trpi.

Za npr Belize su oko 1000$ sa mail forwadingom, medjutim bez nominee direktora. A odrzavanje jedno $600 sve naravno na godisnjem nivou. I nema knjigovodstva.Uopste.



Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Osnivac firme ne moze da izbegne placanje doprinosa za sebe (barem minimalac) radio ili ne radio u firmi. Moze biti prijavljen na minimalac ili ne prijavljen uopste, razlike za doprinose nema. Ne znam kako bese za porez u ovom slucaju, valjda ga nema, ali PIO nikako ne mozes izbeci.
Imas pravo da radis na unapredjenju firme, ne moras da isplacujes sebi platu, to ti nece zamerati (jer ces vec ionako placati doprinose).


U kom smislu SEBI? Sve mora da prodje kao odredjena vrsta troskova. Ruckovi i slicno mogu samo pod reprezentaciju ili topli obrok da prodju. Oprema ide kao osnovno sredstvo. Hrana ovako ide kao topli obrok (citaj: ZARADA, tj. placa se porez i doprinosi!).
Prevoz ima dosta papazjanije sta sve moze, generalno moze neograniceno uz racune, ili blanko ~3000 din. valjda trenutno (tj. bez pravdanja racunima moze toliko).
Reprezentacija (0.5% prometa max), marketing (1.5% prometa max) i oprema vrednosti do visine prosecne bruto plate ne ulazi u dobit, tj. cist je trosak. Sve preko ovoga ulazi u dobit, tj ide ti porez na dobit!
Oprema ima amrotizaciju u zavisnosti od tipa opreme godisnje, i to ide kao poreski kredit.
Auto ne ulazi u osnovna sredstva! Kompletno ulazi u dobit (osim za firme cija je primarna delatnost transport). Ovde sam video da neki vrdaju iako im nije primarna delatnost transport, ali ne bih sam smeo to da radim
Poslovni prostor ne ulazi u osnovna sredstva, ali za mala preduzeca efektivno postaje poreski kredit, tako da se placa vrlo mali deo dobiti (3% umesto 10%).


Sluzbeni put se placa mnogo manje unutar Srbije, a dnevnica, ako na to mislis, se razlikuje od drzave do drzave za put u inostranstvo.
Ako sedis kuci, nista nemas prava posebno da isplacujes zato sto sedis kuci - mozes neke stvari da podvedes kao reprezentaciju ili marketing (cak iako to nije, recimo sebi porucujes hranu), ali samo do nekog limita. ovo ne kapiram sta si hteo da pitas konkretno? Ugovor o delu je najgora moguca stvar, jer tu SVE ulazi u vrednost ugovora o delu. Na taksi, preko onoga sto se plati taksisti ide i porez i doprinosi u tom slucaju, ako tako pravdas
Isplate
Generalno ovde sam mislio na offshore firmu a ne firmu iz srbije. Da li i u tom slucaju treba da pravdam. Odnosno da li moram da placam PIO i ostale poreze za platu i da imam platu opste. A na offshore firmi se primenjuje zakon te offshore zemlje. Postoji i pitanje da li sam obavezan da sam sebi isplacuje platu. U srbiji jeste tako kao sto si naveo. Medjutim verujem da po zakonima offshore zemalja direktor ima pravo da sebi ne isplacuje platu - nego samo dividendu. Zato sto nema poreza ni za jedno ni za drugo pa takve vrste ogranicenja nemaju svrhe.Medjutim to je jos jedan stvar o kojoj se treba raspitati. Verujem da se na offshore firmu primenjuje zakon offshore zemlje a ne zakon srbije.

Isplate u obliku troskova
Npr u offshore zemljama koje se meni svidjaju nisam obavezan da vodim knjigovodstvo niti da predajem ikakve izvestaje. Pa zato ne verujem da bi oni uopste i brinuli ako za nesto kazem da jesu troskovi - sa twistom da preduzece placa sve troskove koje vlasnik ima dok razmislja o unapredjenju firme. Mozda to i ne moze tako. Na kraju krajeva to je drustvo sa ogranicenom odgovornoscu, koje nije iz srbije. Pa onda za poslovanje i vecini slucajeva nije odgovoran direktor. A cak iako je odgovoran, nije odgovoran srbiji nego je odgovoran toj offshore zemlji zar ne ?

Ukupno deluje mi da pravilnik za ostvarene troskove za npr IBC verovatno treba da bude po zakonima offshore zemlje, a ne Srbije. Sada mi nije jasno zbog cega je onda neko optuzen za pranje novca npr kada kupi stan u srbiji a to plati offshore firma. To sto radi offshore firma ne bi trebalo da bude problem srbije. Niti na sta trosi. Ako postoji neki zakon koji odredjuje sta konkretno strane firme imaju pravo da rade u srbiji pod uslovom da nisu poreski rezidenti to bih voleo da vidim. U mom slucaju sigurno nece biti nekretnina - eventualno novac za troskove ako utvrdimo kako to tacno mogu da postignem tako da bude bez ikakvih papira a da bude po zakonu.

Meni deluje da ne moze Srbija da propisuje na koji ce nacin offshore firma funkcionisati tj na koji nacin ce isplacivati. Offshore firma pretpostavljam mora da postuje odgovarajuce zakone srbije (one koje se odnose na strana pravna lica) - medjutim nisam siguran da firma tj pravno lice mora bas da se ponasa kao neko ekvivalentno pravno lice iz srbije . U smislu da ne moze srbija odredjivati da li ce mi firma isplacivati platu ili ne. Ili cu samo uzimati dividendu. A cak i ako postoji neki problem sa tim offshore firma je odgovorna a ne ja. Ako pretpostavim da nisam odgovoran osoba odnosno direktor nego zastupnik sa POA (Power of attorney). I ako pretpostavimo da nije poreski rezident.

E sada u najgorem slucaju tj da mora bas po zakonima srbije i sta sam ja duzan da radim za pravdam troskova? Nadam se ne treba nista. Npr ako uzmem 100E mesecno za lokal , 200E za hranu i 300E za sljivovicu da li bi to trebao da opravdavam u srbiji i da li iko ima pravo da me gnjavi zbog toga? Pretpostavka je da radim 24/7 pa mi treba hrane za ceo dan kao i puno rakije.
buksula je offline   Odgovorite uz citat