Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 01. 2006.   #17
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Off Topic: Čini mi se da se Bluesman žacnuo na moju izjavu da je "PGSQL stvarno kompletno rešenje", ali je moguće da grešim. Ja stvarno ne vidim ništa loše u toj izjavi. Možemo sad da "mlatimo" o tome šta kompletno znači, ali sam tu reč upotrebio u kontekstu da ima sve što se danas od moderne "baze" očekuje. Niti sam rekao da je najkompletnije rešenje (kao što je ovde citirano), niti sam rekao da je MySQL sranje i da tereba koristi PGSQL.

Upoznat sam sa mogućnostima koje PGSQL ima ali ga nisam koristio u komercijalnim projektima. Nedovoljno je rasprostranjen, donedavno se nije mogao ni voziti na Winu (koji koristim za razvoj) bez emulatora, a nije mi ni trebao preterano. Mojim potrebama trenutno odgovara MySQL. Doduše, koristim Propel tako da mi je uglavnom svejedno šta je ispod - to jednostavno radi ($user->save(); će uraditi baš ono što očekujem da bude urađeno bez obzira da li je u pitanju Oracle, SQL Server, MySQL ili PGSQL).


Mislim da je ova tema i njen kompletan stav loše postavljena. Da li to što nisam koristio navedeno rešenje u komercijalnim projektima bitno menja stvari? Činjenica: nisam vozio Aston Martin. Da li to znači da ne smem da kažem da je Aston Martin dobar automobil? Ili pak da ne smem da izjavim da Aston Martin pruža sve što se od modernog automobila očekuje i preporučim ga nekom?

Neargumentovani stavovi i dezinformacije relativno brzo isplivaju na forumima tako da to nije neki problem. Meni je samo jako čudno očekivanje da neko mora da ima komercijalno iskustvo sa određenom stvari da bi mogao da ima stav o njoj. To mi jako vuče na klinački argument kad se na fakultetskim forumima diskutuje o smerovima: "Dobro, dobro. Videćemo mi ko će na kraju više zarađivati!" Mislim da je malo nezreo stav, ali dobro...

Dalje, da li mogućnosti koje inače predstavljaju standard kurčenje? Da li se kurčim kad koristim foreign keys ili transakcije kako bih obezbedio integritet podataka / sprečio greške? Ili pak kad koristim napredne mogućnosti neke platforme da bih sebi olakšao život / ubrazao razvoj?

Već sam negde rekao da je ono što je nekom buzzword nekom drugom svakodnevica. Isto se može reći i za "kurčenje". Sve zavisi gde ti problemi sa kojima se srećeš / okruženje u kom radiš postave granicu kurčenja (ispod je ok, iznad je kurčenje). Što jednom PHP skripteru kurčenje .NET ili Java programeru je dobar dan tako da je kompletna ova priča bezveze (zato se i nisam uključivao ranije u diskusiju).

Poslednja izmena od Ilija Studen : 10. 01. 2006. u 16:42.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat