Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 10. 2009.   #89
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Da primetim jednu stvar - na srpskom netu (skoro?) uopšte ne postoji razvoj kroz partnerstvo u smislu podele vlasništva. Čak i postavljač ove teme želi da bude potpuni vlasnik biznisa.

Ako izuzmemo sajtove medija, vodeće sajtove kod nas je pokrenuo jedan čovek
krstarica
burek
naslovi
polovniautomobili
limundo
poljubac (pre prodaje) - neogen,
domaci.de,
mycity,
...

izuzetak je možda elitesecurity
ne znam za infostud
možda sam negde pogrešio

Sa druge strane
Microsoft su osnovali Bill Gates i Paul Allen
Google su osnovali Larry Page i Sergey Brin
Apple su osnovali Steve Jobs i Steve Wozniak
Yahoo su osnovali Jerry Yang and David Filo
Wikipedia su osnovali Larry Sanger and Jimmy Wales
Ima naravno naravno i izuzetaka (Amazon, Facebok...).

Ima mnogo istine u onome što je Istok citirao - "Ova zemlja ne napreduje jer ovde svako misli da onaj drugi hoće da ga prevari". Teško može jedan čovek sam u biznisu. Postoji jedno uporedno istraživanje nacionalnih kultura (Geert Hofstede, smatra se najobuhvatnijim u toj oblasti) koje pokazuje da je Srbija po svojim odlikama nacionalne kulture - mentalitetu najsličnija zemljama - Venecuela, Kolumbija, Čile i Meksiko a najrazličitaja u odnosu na Usa, Gbr, skandinavske zemlje.

Po ovom istraživanju odlike nacionalane kulture kod nas su
- velika distanca moći (što u prevodu znači - neko drugi će rešiti probleme, ja tu ništa ne mogu, nemam moć)
- izbegavanje neizvesnosti (odbojnost prema riziku i promenama)
- kolektivizam (društvo , država treba da brine o nama)
- "ženske" vrednosti (šta če reći svet - osnovn merilo vrednosti nisu rezultati rada već socijalni položaj, status, veze i poznanstva.
Sve je loše po preduzetništvo

Ako je neko radio testove o sklonosti ka preduzetništvu (kod mene na faksu su delili studentima da rešavaju na predmetu preduzetništvo) setiće se da se neka pitanje odnose na timski rad i zajedničke poduhvate. Zajednički rad sa drugim ljudima je jedna od osobina dobrog preduzetnika. Ako se tome dodaju odlike nacionalne kulture (nemam moć, ne mogu da rizikujem,država treba prvo...) onda smo tu gde jesmo
- u internet smislu -
"Đe sam rođen tu je sve sirotinja
vuk je u nas domaća životinja
škrta zemlja nikoga ne hrani
da preživiš moraš radit vani"

I letimično pogledano zaista je tako. Oni koji "na internetu" dobro zarađuju rade vani ili virtuelno vani - za strance. Pomalo je čak i kopija stranih - dokazano uspešnih servisa i poslovnih modela. Oni koji dobro zarađuju od domaćeg interneta mogu se nabrojati na prste jedne, eventualno dve ruke.

Da rezimiram
- ili ćemo se, promeniti i početi da zajedno pokrećemo biznise
- ili se nećemo promeniti i čekati da neko drugi reši probleme. Samo, taj drugi se zove Godo.

Teško može jedan čovek sam u biznisu.

Da li ste znali da je vodeći češki portal prodat za milijardu dolara !!!!!!!
A koje su cene domaćih sajtova?
Koliko BMW-a čeka da ih kupimo ?

Malo više partnerskih poduhvata bi pomerilo stvari napred.

Poslednja izmena od Markok : 20. 10. 2009. u 00:58.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Markok za poruku: