Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 03. 2006.   #45
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
B92.net je neophodno potpuno restruktuiranje informacione arhitekture, znači izgraditi kompletan IA iz temelja sve sa pratećim Usability testiranjima. Ozbiljan posao za koji minimalno treba 2 mjeseca rada i koji podrazumijeva ozbiljnu lovu.
Kao potporu ovog komentara, navela bih u kratkim crtama sta se sve podrazumeva kada se govori o IA i ID proucavanima (mozda ne bas ovim redosledom ali...):
- detaljno razmatranje i dokumentovanje svrhe sajta, osnovnih elemenata i postojecih funkcionalnosti sa aspekta "vlasnika"
- analiza ciljnih korisnika
- detaljna analiza i po mogucnosti sematski prikaz trenutnog "stanja" iz ugla korisnika - pronalazenje "slabih tacaka"
- izrada novog projekta primenom IA i ID principa dobijenih dosadasnjim relevantnim istrazivanjima na polju analiza ponasanja posetilaca na news sajtovima (da li i gde se postavljaju elementi, kakve treba da budu recimo fotografije u zavisnosti od pratecih informacija (sadrzaj i prikaz), uniformnost elemenata, typografija, boje (psihologija boja opet u zavisnosti od cilja koji se zeli postici), znacaj informacija koje se postavljaju i odredjivanje nacina njihovog prikaza u zavisnosti od znacaja i jos mnogo toga).

Konkretno, upravo sam otvorila pocetnu stranu. Uzimajuci u obzir raspored elemenata, boje i sta ja uopste trazim na tom sajtu, postavila sam sledeca pitanja:
- zanima me nesto konkretno..how the heck da to nadjem?
- slucajno sam posetila sajt, ali me zanima odredjena tema..gde se nalazi ta rubrika? Gde su uopste navedene rubrike?

Web je ogroman i kao prosecan posetilac ja ne zelim da se zamaram piljeci u monitor u cilju pronalazenja neke informacije. Ako ne mogu da je nadjem na sajtu gde sam brzo i lako, naci cu na drugom mestu.

Sto se tice velikog broja poseta, veoma me zanima jedan konkretan podatak:
koliko je procentualno ucesce posetilaca koji su do vesti dosli klikom sa nekog drugog sajta (znaci preko linka na konkretnu vest), a koliko njih je vest pronaslo krenuvsi sa pocetne strane?
conica je offline   Odgovorite uz citat