Pogledajte određenu poruku
Staro 14. 01. 2006.   #42
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Svašta. Upravo obrnuto. Ako ja definišem funkciju:

void foo(int p) { .. }

u toj funkciji ja NE MORAM da brinem o tome kog je tipa "p" - znam da je UVEK tipa int. Korisnik moje klase/funkcije ne može da mi prosledi bilo šta, mora da prosledi int. A to mene oslobađa da mislim o tome šta sam dobio kao ulazni parametar.
apsolutno si u pravu, medjutim ono sto ti kompajler automatski pruza je da program pukne u toj situaciji. Ako zelis da uhvatis exception (a na webu to svakako zelis) moras da napises kod koji ce to da uradi, a to isto mozes da uradis i u script jezicima, sva 3 ispljuvana jezika php5, perl i python podrzavaju sasvim fino error handling u zeljenom bloku.

Znaci ovo sto ti kazes je prednost iskljucivo u situacijama gde se radi o upotrebi pogresnog tip podatka od strane developera, pa da kompajler skrene paznju na to prilikom arzvoja. To stoji, i pogotovo je korisno kod IDE i JIT kompajlera koji ti odmah podvuku gresku.

Medjutim moze na te stvari da se gleda i drugacije. Int prosledjen umesto stringa, ili obrnuto u vecini skript jezika NIJE GRESKA, jer jezik sam radi casting kako treba i sve ce savrseno lepo funkcionisati, operatori ce dobiti tacno velicinu sa kojom ocekuju da rade i nema problema.

Stalno se provlaci prica o greskama zbog nedostatka tipova. Koje su to tacno greske? Koji tip greske moze da nastane u php ili perlu zato sto mu je prosledjen broj umesto stringa ili float umesto integera? Koji su to tacno scenariji u kojima takve greske nastaju, tj. navedite mi bar jedan, jer stvarno ne mogu da se setim ni jedne takve situacije za svojih 5+ godina web developmenta...

S druge strane u C-u sam nebrojeno mnogo puta upucao greskom float u integer ili kopirao veci string u kraci, pa se onda zezao da ispravljam, rekompajliram i linkujem sve ponovo
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat