Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 12. 2013.   #10
mslavko
profesionalac
Professional
 
Avatar mslavko
 
Datum učlanjenja: 25.10.2012
Poruke: 278
Hvala: 16
32 "Hvala" u 9 poruka
mslavko is on a distinguished road
Default

Vidim da angular zahteve dublje poznavanje programiranja ali na netu je mnogo veci broj tekstova koji ga hvale i isticu ispred drugih frameworkova...

Koliko sam shvatio za sve je potrebno napisati direktivu (u prevodu plugin) i ondak to dodati preko NG sistema u HTML... tu jquery ima cini mi se veliku prednost jer ako hoces da je neki elemenat npr. draggable samo dodas tu funciju .draggable a u angularu moras da pises sve i ponovo izmislis toplu vodu, takdoje tu je jedna funkcija kdo angulara koja mi se jako svidja data-binding

Za jednostavne projekte a koliko sam ja proucio angular je dosta dobro resenje jer ima napredne funcije
Citat:
filters, data-binding, $http
Ja ne znam ni backbone ni angular, angular mi je privlacniji, ali me plasi da ce angular procu kao prethodni googleov framwork GWT koji se gasi

Citat:
Backbone: Basic backbone is very easy to learn, but while developing, you will find it was not enough. Because only using backbone you can’t structure your code much. It needs more libraries and templates to make a proper project.

Ember: Ember has more structured documents and it’s also not that tough to learn. Its implementation (with handlebars) is much similar to the other process and object oriented programming.

Angular: Angular is a little tricky, because it’s somewhat an extension of HTML. But once you get this html processing, it will become the simplest framework to learn.

Angular is comparatively simple to learn, and more simple to develop. A friend of mine made a widget on backbone, which was of more than 3800 lines. It has come down to 725 lines when rewritten in Angular. And the code was more structured and clean. Simplicity is one of the best plus points of Angular.

Poslednja izmena od mslavko : 27. 12. 2013. u 15:33.
mslavko je offline   Odgovorite uz citat