Pogledajte određenu poruku
Staro 30. 11. 2010.   #20
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Pa ne znam šta sam toliko loše rekao - čovek skrpio neki kvazi-jezik koji mu je pomogao u svakodnevnom radu - ne znam kako ga to kvalifikuje za genija, posebno imajući u vidu da je kasnije PHP u upotrebljivo stanje dovela Zend ekipa, a ne sam Razmo.
Ti iz tvoje prespektive nisi nista lose rekao.
Iz moje perspektive nije lepo zvucalo, s obzirom na tvoje svima poznato potcenjivanje php-a, o kome moze da se napise jedna knjiga uzimajuci kao izvore samo DPT i ES.

PHP takodje nije kvazi jezik (prosto ne mozes da kazes nista o php-u a da nije u negativnom kontekstu), kao sto se do sada i pokazalo i na to koliko ga ljudi koristi i koliko se aplikacija/sajtova vrte na njemu. Takodje je koliko se secam najpopularniji web dev jezik.
E sada kako ga neko koristi, pravilno/nepravilno, to je druga stvar (ta prica je svima dobro poznata i sam sam aludirao u jednom od prvih postova na to).
Dakle PHP ima mana, ali kao i svaki drugi jezik.

Ja ga koristim, ali kao sto sam rekao ne potcenjujem Javu zato sto treba za jedan Hello world u nekom fw da napisem x linija koda ili kada mi baci exception ko da je ljubavno pismo gde mi devojka raskida, a ja nemam pojma sta je razlog .
Isto sam rekao i za RoR, voleo bih da ga probam, ali sada nemam vremena za to.
Ali ako primecujes ja ih ne nazivam kvazi, nedovrseni, ovakvim, onakvim. Niti sam primetio da neko forsira istu pricu odavde, za neku drugu platformu.

Sta vise, dosta pratim sta se desava u Rails-u, pa su skoro nesto ispljuvali kako je sa verzijom 3 bilo nesto oko nekonzistentosti api-ja. Ne znam sta tacno da ne trazim. Ali to ne znaci da je on los. Jebi ga desi se, ispravice se.

E to je ta stvar koja me je nacinila revoltiranim (kao sto sam rekao u prvom postu) i naterala da se bavim ovako javno advokatisanjem po prvi put u zivotu. Kod tebe a i kod nekih drugih (originalni pisac teksta) ... PHP - aj u kantu - string f-je nisu dobro imenovane, primaju vise parametara nego sto ja mislim da treba. Nema namespace (al' sada ga ima) ubi se odma'.
Mora se instalira u web-root. WTF... da li taj sto je napisao zna sta je time hteo da kaze... Jel radio on nelada na nekoj ozbiljnoj aplikaciji i konf. LAMP-a.
Jel zna koje su sve mogucnosti tu u igri i gde mozes da sakrijes php kod i kako da ga izvrsavas. I jos puno drugih...

Ja sam licno video 6-7 izvarednih arhitektura php aplikacija, organizacije koda i sl. I od svih sam sklopio neku svoju pricu koja mi radi perfektno. Ali poenta je da i to moze u php-u da se napravi, ne treba mi java za to ili bilo sta drugo.

Sto se tice Rasmusa, coveka postujem, mislim da je neka vrsta genija, haker (u pravom smislu te reci, posto ljudi obicno imaju drugaciju predstavu o istima).

Ja sam pratio i pratim njegov rad i jos neke stvari vezane za njega pa zato i
ovo pricam za njega. Inace nismo nikakav rod da bih ga branio.
I on danas i dalje aktivno ucestvuje u razvoju php-a (mada sada ima tu neka druga prica, ali nije bitna za ovu diskusiju).

I da zavrsim... divim se takodje tvojoj sposobnosti kako da sa jedne stvari okrenes na drugu, sto bi nas narod rekao da "teras vodu na svoju vodenicu".

Zasto tako mislim... mislim zato sto je tekst koji si preveo, stvarno veoma busan u dokazivanju da je PHP los jezik. A ovde smo dosli do toga kakav je Rasmus da li je genije i sta je.

Ja jesam rekao da ga postujem i svrstavam u neku ruku genija, ali to sam rekao zbog onih "sajtica". E to smo kao razresili i slozili se oko nastanka php-a, ali onda tebi bode oci sto je on genije i trazis mi citate o nastanku php-a pre 15 godina, pa ga onda Zend razvio (kako oni behu jevrejski lobi, mozda je zato php i ovoliko popularan )
Ali to nema veze sa php-om kao losim jezikom i originalnim tekstom.

Tako skrecemo sa poente cele teme, a to je da je PHP mracna sila programiranja i idemo u debeli off.

Kako te nije mrzelo da prevodis tekst.
Ja npr. ne gotivim .Net kao platformu i necu je verovatno nikada koristiti, ali da pricam kako je losa ili nalazim neke razloge ne pada mi napamet.

Da remiziramo.
Nemam nista licno protiv tebe i sasvim je ok da imas svoj stav.
Ali postoje ljudi (mnogo njih) koji rade u php-u ozbiljne stvari i navikli su na njegove mane i dobre strane. Napravili svoj bajpas preko tih losih stvari.
Nema potrebe za ovolikim prozivanjem php-a u negativnom kontekstu.

Jednostavno svako radi u onome gde se oseca kao kod kuce.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" _korso_ za poruku: