Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 03. 2006.   #28
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Evo ja uzeo da ucim Ruby (za sada me rails ne zanima, nego samo ruby kao jezik), pa par utisaka iz prve ruke, nakon nedelju-dve igranja sa rubijem:

Prvo oko knjiga: Pragmatic guide se meni uospte nije dopao kako je napisan, skacu sa teme na temu, daju primere, a da prethodno nisu objasnili osnovnu sintaxu, ima mnogo teksta koji treba procitati da bi se doslo do podataka. Ja vec znam dosta slicnih jezika i vise mi odgovara pristup u obliku reference, i knjiga koja mi se bas dopala je Sams-The Ruby Way iz 2001. Ima na pocetku poglavlje koje te lepo i brzo upozna sa osnovom sintaxe i nekim specificnim cakama, i tek onda krece prica o detaljima i finesama...Takodje ima da se nadje na netu par kratkih tutorijala koji nisu losi da se stekne neka ideja oko jezika(recimo text "Ruby Vs Perl And Python" sa paralelnim primerima sintaxe)

Sto se samog jezika tiche: Ruby mene u mnogim stvarima jako podseca na perl, sta vise dobar deo sintaxe je skroz isti, meni stoga skroz logican i zato mi se dopalo sta sve moze da se uradi. Takodje (sto mu je glavna prednost nad perlom) jezik je skroz OOP orijentisan, i ima vrlo cisto i simpaticno resene mnoge stvari oko OO rada.

Negativni utisci, bar ovako na pocetku ucenja jezika, su da sem modernijeg OOP-a sintaxa rubija meni nije toliko znacajno jednostavnija od perla, koliko rubi programeri vole da tvrde. Postoji dosta stvari koje zahtevaju navikavanje za nekog ko je navikao na standardnu C-like sintaxu (recimo a+b i a +b nisu ista stvar ), dosta nekih konvencija oko kodiranja (koje promenjive se pisu malim, koje velikim, koje imaju $ na pocetku, sta znaci ako metod ima ! na kraju, a sta ako ima ? ili =), i to definitvno zahteva period navikavanja. Python sintaxu sam recimo mnogo brze i lakse savladao. Takodje nisam siguran da je neophodno da bas sve zivo bude objekat (tipa broj 2 je u rubiju objekat, a ne integer, i zato zauzme nesto tipa 16 bajta umesto 4), i neka sintaxna resenja mi se ne cine bas tako uber bolja nego slicna u perlu ili php-u... cak bih rekao da su neke konstrukcije cista perverzija koja samo usloznjava sintaxu...

takodje mali problem je kako cela stvar radi na netu, jer koliko sam razumeo (valjda?) Rails ne radi pod rubijem kao apache modulom, vec zahteva upotrebu FastCGI za pokretanje. Ja licno nisam veliki ljubitelj FastCGI resenja, radje bih da imam apache modul za to...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 23. 03. 2006. u 16:30.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat