Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 09. 2006.   #47
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao misk0
Ja cu ti reci zasto ja to smatram, ne znam za ostale i vecinu.
Ukoliko neka komponenta nije 'maturirala' tj odlezala svoje, ispravljeno tonu bagova i nije u incijalnim podverzijama (tipa 5.0.0.3 ili 4.0.0.1b) onda ima sanse da radi kako treba i nesto je u sta bih se pouzdao. U suprotnom, kad se pocnu pojavljivati 'slucajne' i 'nepojmljive' greske, prvo svoj kod istresas, preturas, optimizujes. I kad izgubis sve to vrijeme i skontas da je bug u komponenti i zoves support i oni ti kazu 'da, skontali smo, ispravicemo u sledecoj verziji' ti ostanes ko popisan.
Kad pishes svoje rjesenje, poprilicno sam sigurniji da ce da radi a i ako ne radi, skontacu gdje je greska. Lakse je trejsati i dibagovati kad imam kod nego kad trejsing radi do odredjene granice a onda dobijes 'poruku o gresci'.
Čuo sam takva obrazloženja milion puta, a najkociznije se izrazio moj šef koji kaže (prevod sa lošeg engleskog sa jakim nemačkim naglaskom): "Ako nešto ne radi, ovako mogu da krivim samo sebe". Elem, takva pristup je prosto-naprosto pogrešan, a evo i osnovnih razloga zašto:

1) Najpre, danas je praktično nemoguće dosledno se pridržavati tog principa: tvoja aplikacija trči na operativnom sistemu koji su napisali drugi, koristiš kompajler (ili interpreter) koji su napisali drugi, često imaš web server koji su napisali drugi, DBMS koji su napisali drugi, itd, itd. Jednostavno je pitanje gde ćeš povući crtu. Npr, neki vole da sami parsiraju XML fajlove, ili da pišu svoje komunikacione protokole, ili ne žele da koriste GUI biblioteke nego čist Win32 API, ali niko ne kreće da piše C kompajler u mašinskom kodu, pa onda njime da pravi svoj OS, pa biblioteke, DBMS, web server...

2) "Sam svoj majstor" varijanta donekle i prolazi za male projekte koje radi jedan čovek, ali čim pređeš na timski rad eto problema: da li ćeš da lakše nađeš čoveka koji zna npr Xerces, ili tvoj kućni XML parser koji nikad nikom nisi ni pokazao? Čak i pod pretpostavkom da niko od potencijalnih radnika ne zna ni Xerces, možeš lepo da mu daš link sa tutorijalom i dokumentacijom i naučiće ga sam. Tvoj parser moraš da mu sam pokazuješ i gubiš dragoceno vreme na to. A i da ne pominjem situaciju kad neki majstor koji je napravio takav kućni parser napusti firmu.

3) Ako naletiš na problem sa Xercesom, postoji lepa verovatnoća da nisi prvi i da su ljudi već našli rešenje za to. Ubaciš par ključnih reči u Google i uživaš. Svoje bagove (ili bagove tvog kolege) moraš da rešavaš sam.

4) Xerces su pisali ljudi koji jako dobro znaju XML i koji su uložili godine u taj proizvod. Pretpostavka da možeš da se takmičiš sa njima je jako labava, osim u nekim jako specifičnim slučajevima, a i tada je pravilo da prvo probaš Xerces, pa ako se baš uveriš da ti ne vrši posao onda praviš svoj parser.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat