Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 04. 2009.   #16
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

mislim da nije fer nazivati staru twitter arhitekturu "krsh" - prosto nisu mogli da predvide takvo skaliranje - sa druge strane arhitektura jeste bila problem kod twitter-a, takodje - izbor ne bih rekao da je izbor programskog jezika irelevantan, cak ni u slucaju da je jedini razlog za izbor izmedju nekoliko kandidata potpuno subjektivan - ziveces sa tim kodom mesecima, ili godinama.
drugo, micro-blogging na ovoj skali je jedan od najtezih problema koji mi pada na pamet u kontekstu danasnjeg web-a - cak dosta tezi od onoga sa cime se susrece facebook, real-time delivery i ordering nad tolikom mrezom ljudi, malo li je.
trece, skakati za svim sto se pojavi u ekstremnijim uslovima, ili ekstremniji oblik NIH-a, je normalan impuls (osim ako nije hobi) u situacijama kada sve krene da raste, stari servisi krenu da se raspadaju i "ekipa" koja ih je pisala nije prethodno bila u slicnim situacijama - gomila tog "edgy" softvera od pre 5-10 godina je sada postala mainstream, bas zahvaljujuci early adopterima, koji su - gle cuda - bili i commiter-i, ili full-time developeri, na dobrom delu tih projekata. sve je to deo zdrave evolucije i svako od nas moze da bira da li ce da se nalazi medju alfa-geek-ovima, ili udobno baca hejt iz 9-17h common paradigme (been there, done that).
cetvrto - da, twitter ekipa je napaljena, kao i ceo taj neki valley engineering, ali u njihovom slucaju - nije bas da nemaju razlog i zasto. voleo bih da vidim koliko ljudi bi izdrzalo takav pritisak - nije u pitanju "uuu brate, odvalio sam se 48h nisam spavao" (well done, braindead test passed) - nego je "mesecima me gazi product, management i mislim da nisam dovoljno dobar, a radim 80h radne nedelje i nemam pojma gde se nalazim".
peto - scala je dobar izbor sada (izuzetno ekspresivna, bar onima koji nemaju otpor prema sintaksama, ima obicno dovoljno dobre performanse i jako lepo se "lepi" na ogroman set biblioteka i okruzenja koje vec postoje), ruby je bio dobar izbor tada - pre svega u kontekstu tadasnje "baze znanja", oni su bili pokusni kunici po pitanju testiranja i skaliranja ruby-a i RoR-a u ekstremnim uslovima i, pre svega, nisu ocekivali da ce biti u toj poziciji. hats off - preziveli su.
caboom je offline   Odgovorite uz citat