Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 11. 2005.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

mislis na Javin Model 2, znam ja za to...

procitao sam dosta teorije o tome, nego mi malo fale tudja real-life iskustva oko najprakticnijeg pristupa, zato sam pitao...

Nedavno sam gledao Cake framework i recimo oni ne implementiraju MVC kako treba, jer kod njih kontroler prikuplja podatke pa ih daje View-u na koriscenje. Takav pristup mnogo direktnije odgovara kombinaciji php + templejt endzine (php je kontroler, a templejti su view), ali to nije onda nije pravilan MVC model. Inace jako puno ljudi na netu potpuno pogresno tvrdi da je to MVC (u masi tutorijala to mozes da procitas) i koliko sam video nekoliko mainstream framework-a koristi bas takvu "nepravilnu" implementaciju..

Pretpostavljam da se u MVC insistira da View uzima sam svoje podatke od Model-a sa razlogom, valjda da bi se izbeglo da promenom View-a mora da se menja i Kontroler. Medjutim to je ok za klasicne aplikacije koje cele rade programeri, pa nije strasno ako ti u View-u imas par upita nad bazom, ali meni to pravi problem sa dizajnerima, jer ne zelim da oni osete rad sa bazom. Idealno bi bilo da oni mogu samo u templejtu da kazu: prikazi mi taj podatak i to je to, bez SELECT-FETCH-PRINT medjukoraka. Ali takodje bi bilo super da cisto iz templejta moze da se pridje svim potrebnim podacima, bez potrebe da ih ja unapred dovlacim iz Modela u glavnom php kodu.

Poslednja izmena od ivanhoe : 28. 11. 2005. u 09:58.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat