Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 02. 2006.   #19
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Da se nadovezem na (text) chat resenje: perl kao server, amfphp kao flash gateway, i flash kod klijenata bi trebalo da rade dosta dobro. Perl moze a ne mora koristiti stalnu konekciju sa bazom, a jednostavno uopste ne mora perl server da bude u pitanju - preko PHP-a moze da se poveze na bilo koji IRC server, sto ce reci da mozes da poteras neki mali IRC server i zavrsio si pricu sa chatom (nakon sto naucis kako amfphp resenje radi samo za sebe i u kombinaciji sa Flash-om, naravno).

@blues: to sto si govorio za veliki broj korisnika i razlike u brzini veze pojedinih korisnika, to je problem koji postoji i na IRC-u... A prica mysql/php/flash: znam da postoje database-driven IRC serveri (ovaj database-driven deo se odnosi pre svega na konfigurisanje istog i na servise - eventualno logovanje saobracaja vrsi se direktno u fajlove), ali nisu u pitanju php/mysql resenja; rade dosta dobro, jer se poruke nigde ne cuvaju, samo se prosledjuju klijentima.

Meni je pre izvesnog vremena trebalo live video streaming resenje, ne bih se ljutio ni na flash soluciju, ali bi mi izvor slike bila prava kamera povezana na SVIDEO ili kompozitni ulaz (dakle, VFW video source), i ne mogu da se pohvalim da sam nasao nesto konkretno na tu temu...

@bojan: nikad ne reci nikad http://search.cpan.org/search?query=video&mode=all

@robi-robi: hosting provajderi uglavnom cepaju po usima zbog vrste usluge - video streaming, koji pravi nezanemarljiv protok. Izracunaj sam: recimo da imas tih 20 aktivnih klijenata, i nek svaki od njih pravi 64kbit/s saobracaja (mada nisam siguran da je 64kbit/s dovoljno za video chat, ali ajde...). Da li znas koliko protoka ce potrositi nakon jednog dana? Prakticno, ako su klijenti povezani 1:1 (a ne video konferencija), onda isti podaci idu KA serveru i OD servera, dakle imas 20 upload streamova, i 20 download streamova (jer svi ti streamovi idu nazad do odgovarajucih klijenata). Racunica:

20 x 8kb/s x 60 sek x 60 min x 24 h =~ 13.2 GB saobracaja za jedan dan, i to u jednom smeru, dakle jos toliko u drugom smeru. Pomnozi to sa 30 (za prosek 30 dana) i jos sa dva (za oba smera), dobijes nekih 792GB saobracaja za mesec dana. Iako su ovo samo teoretske cifre, deluju pomalo deprimirajuce... U pocetku neces imati problema ni sa nekim osrednjim hostingom, jer verovatno neces imati puno video chatera, ali kad se servis omasovi, ne sumnjam da ces imati 24/7 zauzece dobrog dela resursa..

@ivanhoe: sam znas da je uz IO::Socket::INET mnogo brzi rad sa socketima nego kroz C-equiv pozive...

[edit]e sad sam svima odgovorio [/edit]
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams

Poslednja izmena od zextra : 11. 02. 2006. u 11:50.
zextra je offline   Odgovorite uz citat