Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 09. 2012.   #18
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao centaur Pogledajte poruku
^pazi, ja neznam sta ti podrazumevas pod poslovnim knjigama ali morao sam da uzmem knjigovodju jer sam pre neki mesec prebacio limit za kalendarsku godinu ali nisam usao u PDV posto je 99% placanje spolja i kao takvo onda ne ulazi u onih 4M za PDV.
I dalje pausalno placam porez....po resenju...ali sve troskove pravdam i nema dizanja kesa....

Ono sto sad vidim u ovome sto si ti okacio, a sto nisam znao...za sledecu godinu cao pausal...
Pa pročitaj šta si sam napisao: "jer sam pre neki mesec prebacio limit za kalendarsku godinu". Tako je prebacio si limit za paušalca i sad si prešao u takozvanog "knjigaša", čestitam! (ali i ne baš, vidi poslednji pasus)

To što i dalje plaćaš po rešenju to tako ide akontaciono, finalni obračun poreza za 2012 će ti stići sledeće godine prema ostvarenoj dobiti pa ćeš biti ili u pretplati ili u dugu.

Jednom kad pređeš u "knjigaša" ne možeš tako lako da se vratiš u "paušalca". U 2013. ti to svakako neće dozvoliti jer ti je promet u 2012 veći od 3M. Dakle možda ćeš moći za 2014 opet da se vratiš ako ne postoji neki uslov od minimalno 2 godine.

Inače, ako se baviš uslužnim IT delatnostima i sl. sa velikom profitnom marginom, moj ti je savet da razmišljaš o DOO što pre, jer je IT preduzetnik "knjigaš" veoma loše rešenje po novčanik istog. Razlog su porezi i doprinosi za koje je osnovica dobit preduzetnika, pa tako ako si imao dobit od recimo 2.5M dinara (grubo oko 2.000 EUR mesečno), porezi i doprinosi za sledeću godinu će ti biti kao da si imao platu 2000 EUR mesečno, a sad možeš misliti koliki su porezi i doprinosi na platu od 2.000 EUR

Poslednja izmena od mileusna : 18. 09. 2012. u 17:54.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat