Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 05. 2008.   #20
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Veoma sam pažljivo pročitao linkovani članak i ovu diskusiju, i uz dužno poštovanje, cela ova priča mi deluje kao gledanje na detalje (pripadnici klasične vizuelne industrije koji žale za kontrolom nad output-om koji nemaju online), i previđanje osnovnih postavki online komunikacije (pa samim tim i brand komunikacije). Osnova Interneta kao kanala komunikacije jeste upoznavanje sa njegovim karakteristikama da bi se ostvarili ciljevi organizacije. U slučaju lifestyle marketing-a (loving brands i slično) radi se o istom principu - kreativnost dolazi sa drugih strana, poznavanjem karakteristika online okruženja i njegovim inovativnim korišćenjem.

Kao što je ovde više puta napomenuto, postoje u svetu i kod nas dovoljno kvalitetne osobe koje će napraviti online ono što se zamisli, a nijedan loving brand ili wow effect nije došao zbog jedne dve sličice na bilbordu, TV-u... već kreiranjem veoma ozbiljne strategije i njene implementacije. Npr. Dajte mi sliku ili TV spot koji je napravio od brenda Lexus to što jeste (15 godina razvoja brenda je do toga dovelo).

Vama Laland (Alex) bih preporučio da pregledate arhivu studija slučaja sa sajta www.marketingsherpa.com (to je npr. "attention capture" brand za oblast Internet marketinga), gde ćete naći dovoljan broj veoma interesantnih primera upotrebe Weba za kreiranje voljenih marki - npr. www.blowfly.com.au (pogledati coverage na http://www.blowfly.com.au/press-releases.php). Sa druge strane, etablirani brendovi imaju problem što uglavnom imaju loš odabir kompanija sa kojima će da odrade online bussines, pa zato izgledaju očajno. Kako to da je npr. Ikea do sada dobijala bezbroj nagrada za ono što je uradila online, ili priča o Absolut votki...

Pogledajte naše primere: www.zlatara.net i www.mojzubar.com su interesantni primeri za koje sam u više navrata čuo konstataciju tipa "po onome što sam video na sajtu, mislim da je ovo najbolja zlatara kod nas...".

Btw. lifestyle marketing priča meni veoma deluje na ono pravilo - if you are not the first in a category, invent one.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat