Tema: CVS Server
Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 11. 2008.   #21
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Filipe ti ne razumes uopste kako Hamachi radi. Pa covece on ti daje DODATNU IP adresu iz tvoje (ili moje) Hamachi mreze (VPN = virtual private network).

Moj kompjuter trenutno ima 2 adrese:

[...]

I moj i tvoj kompjuter ce se lepo videti u toj 5.x.x.x mrezi, sve sa imenima koja im dodelimo (nickname).
Могуће да не разумем како ради, нисам ни тврдио да разумем.

Ево добјасним како Перица (тј. јорс трули) замишља целу ту скаламерију, пошто ми из твоје поруке изгледа да нисам лепо објаснио шта ми је ту нејасно.

Ако ћемо строго технички да посматрамо ствари, рачунар нема ИП адресу. ИП адреса се додељује мрежном интерфејсу који се користи за слање и пријем ИП пакета. Кућни рачунари често имају само један мрежни интерфејс, па се често колоквијално каже да „рачунар има ИП адресу“, иако је то строго узев нетачно.

Кад покренеш Хамачи, он направи ВПН, дода нови мрежни интерфејс за тунеловање и постави нову руту у табелу за рутирање за приватну подмрежу. То је оно што сам установио методом гледања, и то се не разликује од уобичајеног начина за успостављање виртуелне приватне мреже.

Хамачи је згодан за повезивање рачунара који су на различитим мрежама, од којих је свака користи нат, јер се оба рачунара као клијенти повезују на трећи сервер, који је гарантовано доступан. Сличан штос користи скајп, тако да ту нема ништа изненађујуће.

Међутим, ту се, колко разумем (а могуће да грешим), Хамачијев задатак завршава. Он обезбеди мрежни интерфејс и мрежну руту, али не и начин да ја аутоматски знам која је ИП адреса интерфејса на удаљеном рачунару. Јесте, она је 5.x.y.z, али шта је x, y, z?

У оних неколико пута колико сам пробао да се повежем, учинило ми се да тунеловани интерфејси не добијају увек исте ИП адресе, што ме оставља с питањем: ако старамајка укључи рачунар с оне стране и окачи се на Хамачи, како да сазнам ИП адресу коју користи мрежни интерфејс с оне стране ако не: 1) позовем старамајку и питам (посебан проблем: како да јој објасним шта је то ИП број) или 2) прескенирам цео опсег додељене ми подмреже тражећи неки „живи“ ИП. Обе ове могућности долазе у обзир, али да напоменем да преферирам аутоматизовано решење.

Стандардно решење за ово питање је (динамички) ДНС, и у том сам контексту поменуо но-ип.орг. Колико видим из твоје поруке, Хамачи има неки механизам „никнејмова“ који ми није познат, па ми није ни јасно како да објасним свом рачунару како да никнејм претвори у ИП адресу.

Како дакле да, ако имам Хамачијев „никнејм“, сазнам који ИП број води до старамајкиног рачунара? То се Перица питао кад је писао ону поруку изнад. Вероватно је решење просто, ал га нисам видео. Напомињем да још нисам направио исцрпан експеримент, па је врло могуће да сам нешто пропустио.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.

Poslednja izmena od filmil : 10. 11. 2008. u 11:05.
filmil je offline   Odgovorite uz citat