Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 12. 2005.   #14
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao DejanVesic
Žao mi je, ali ništa od ovoga nije tačno. - broj fajlova nema veze sa performansama ako gađaš fajl tačno po imenu; kod svih normalnih sistema, u pitanju je binarno stablo ili slična struktura, tako da se do fajla vrlo brzo dolazi
Evo Advanced PHP Programming od George Schlossnagle (covek koji je ucestvovao u pravljenju APC extenzije za php) imam u elektronskoj formi i bas sad je citam, pa cu da iskopiram relevantne delove, da ne bude kako ja nemam pojma o cemu pricam (posto realno nemam, ali verujem da G. Schlossnagle ima):

"With a single file per cache item, you risk not only consuming a large amount of disk space but creating a large number of files. Many filesystems (including ext2 and ext3 in Linux) perform very poorly when a large number of files accumulate in a directory"

"Don’t let preconceptions that a cache must be small constrain your design choices. Although small caches in general are faster to access than large caches, as long as the cached version (including maintenance overhead) is faster than the uncached version; it is worth consideration."

Citat:
Originalno napisao DejanVesic
- indeksiranje keš strukture se uvek bira tako da nije linearno (sekvencijalno) jer onda naprosto ne bi imalo smisla

- sve operacije rada sa kešom se prave tako da otprilike imaju isto koštanje, odnosno da ne zavise (malo zavise) od veličine keša.
tako je to u idealnom svetu...ali da li si nekad radio upit nad bazom od par miliona rekorda...bez obzira na indexiranje to je primetno sporije, nego kad ta ista baza ima desetak rekorda zar ne?

mada ok, radi se o nijansama koje su bitne samo za hiper opterecenje, na vecini sajtova je to skroz nebitno, da ne ispadne da sam neki fanatik perfomanski po svaku cenu... cela polemika je krenula oko toga sto sam rekao da sto veca struktura to sporiji rad... i to jeste cinjenica, pitanje je samo koliko ta razlika bitno utice na ono sto nekome treba...za neke situacije je tih 14 koraka za milion rekorda, nepotrebno sporije od 7 za 1000 rekorda, jer ti 1000 dobro azuriranih rekorda odlicno rade posao, a duplo su brzi...
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat