Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 05. 2008.   #25
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Najpre moram da naglasim da je ovo po meni jedna od retkih zanimljivih marketing tema u poslednje vreme. Medjutim, nisam siguran koliko naziv teme odgovara sustini pitanja, koje ako sam dobro razumeo izmedju redova glasi: da li je i u kojoj meri moguce ostvariti kontakt izmedju (lifestyle) brenda i potrosaca online?

Svima medju nama je jasno da samo dobar sajt won't do the trick, ako nije podrzan adekvatnom logistikom. U neku ruku moze se povuci paralela sa offline promocijama, uzalud lep, ljubazan i prijatan promo tim, ako nije dobro brifiran i ukoliko iza citave akcije ne stoji master plan: koga, kada, i na koji nacin kontaktirati.

Da se vratim na jednu od ranijih teza i malo je simplifikujem (nadam se da se necete ljutiti) - da li ce neko kupiti Gucci torbu preko njihovog web sajta? Mislim da ne, jer se ovde pomalo masi poenta samog Gucci brenda. U prevodu, car kupovine Gucci torbe delimicno je i isprobavanje iste u radnji, luksuz, glamur, i taj jedinstveni dozivljaj da si upravo kupio/la jako skupu stvar. Odnosno - odgovor broj jedan glasi: iako veliki brendovi, svoju ciljnu grupu mozda ne pronalaze medju sirokim masama korisnika interneta.

A sada mali kontrast, isto u sferi odevanja. - ASOS.com, relativno povoljna lokacija za moderne/trendy stvari sa jakim fashion prizvukom. U prevodu, prijavite se na nas newsletter, mi cemo vam reci sta je moderno, i to mozete kupiti kod nas za relativno mali novac (po zapadnim kriterijumima). Dakle - ne postoji komponenta necega "specijalnog, magicnog" u kupoini CK Underware-a ili Fred Perry majice. To je nesto za sta je korisnik spreman da zrtvuje odlazak u radnju, jer tu istu Fred Perry majicu moze naci na vise mesta, te onda stavlja svoj komfort na prvo mesto i prednost daje kupovini iz fotelje. Odgovor dva - relativno mali brendovi (kakih ima dosta na ASOS.com) mogu da se efikasnije proguraju kroz online prodavnice koristeci navedenu prednost "kupovine iz fotelje".

U sustini, tesko je generalizovati, ali uzmimo da sam razmatrao dva tri moguca scenarija: prvi koraci brendinga desavaju se online (navedeno je vec par primera ranije u temi), prvi koraci brendinga desavaju se offline (skuplja i manje interaktivna varijanta, koja ipak ima svoje prednosti - zivi kontakt, sampling, eventovi), i slucaj kada je brend vec pozicioniran u svesti potrosaca i samo siri svoje aktivnosti online.

Sve u svemu, bilo da je u pitanju kreiranje buzz-a, direktni marketing, povecanje prodaje kao cilj kampanje, brand awareness, you name it, web svakome nudi poneki alat za formulisanje uspesne kampanje na internetu. Naravno, potrebno je razmisljati u "multi-chanel" modu, gde je web samo jedan od kanala komunikacije u sklopu dobre marketing strategije.

Poslednja izmena od kai : 18. 05. 2008. u 23:25.
kai je offline   Odgovorite uz citat