Pogledajte određenu poruku
Staro 04. 11. 2008.   #14
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Nije bajka i nije kitnjasto. Što je rečeno se i desilo. Overi snimak iz Zagreba.

Nisam odmah skontao na šta pucaš. Optužba da je activeCollab 1.0 nastao dok sam radio u pomenutoj firmi nije na mestu - nastao je nakon toga, ali stoji da je deo novca uloženog u razvoj ono što sam uštedeo radeći u toj firmi. Drugi bitan revenue stream je bio AdSense - www.activecollab.com je zarađivao $300 - $500 mesečno u tom periodu. Lep džeparac, ali nedovoljno da bi se od toga moglo živeti. Treći, i najmanji, je neki mali freelance projekat koji je u tom periodu naplaćen.

Open source activeCollab je platio dobar deo razvoja komercijalnog, plus ušteđevina, plus partner sa svojim delom tereta. To je tih famoznih $20K o kojima ne volim da se priča jer je ovo ipak Srbija gde bi te neko drage volje odrobijao za te pare. Kako bi se ti osećao da prodaš RC recimo i da ceo web zna da si dobar za $100K? Cozy feeling...

I kratak history...

Projekat je uglavnom idleovao te zime. 0.7 je bio u RC fazi od septembra, a final je objavljen u novembru. 0.7.1 je nastao oko Božića, kada sam seo i pokrpio neke bugove. Ono što je trebalo da bude sledeće, verzija 0.7.5 je napuštena par meseci kasnije, kada je bilo očigledno da posao + open source projekat + jedan ozbiljan freelance projekat + vojska (u početku su cimali) definitivno ne idu zajedno (constant overtime i burnout) i imao izbor - ili posao ili activeCollab.

Na moju (ne)sreću firma je tu odluku presekla za mene. To je inače jedna od najboljih loših stvari koja mi se desila - moment spoznaje "Bratac, upravo si popušio otkaz" i pitanje "Šta dalje?"

TAD se pritislo i tada je počeo da nastaje "kombinat" i activeCollab 1.0. Sve pre toga je bila samo priča koja zbog nedostavka vremena i konstantnog komešanja u zajedinici nije nimalo napredovala.

Od tada pa naovamo nikada nisam uzeo ni jedan projekat za druge iako je bilo dosta prilika, activeCollab nema javan roadmap, ne dajemo obećanja (ćuti se dok se softver ne shipuje), izdajemo nove verzije na dva meseca, plus malo veći upgrade na 6 - 9 meseci, radimo na 3 nova proizvoda, polako rastemo itd.

@blues:

Baš zbog svega ovoga su mi ozbiljnost, fokus i "muda" zanimljive teme. Sve što je na neki način bilo kompromis (open source za početak, full time job + projekat, pokušaj da se smire strasti i nađe neko kompromisno rešenje pri promeni modela itd) je uvek završavalo loše. Na kraju su dovele ovde gde sam, ali po cenu da vodimo ovu diskusiju.
Ilija Studen je offline