Pogledajte određenu poruku
Staro 19. 08. 2009.   #2
razno
Miljenko Rebernišak
Qualified
 
Avatar razno
 
Datum učlanjenja: 05.03.2009
Lokacija: Jagodina-Beograd
Poruke: 191
Hvala: 4
25 "Hvala" u 22 poruka
razno is on a distinguished road
Default

Sto se tice DNS-a mozes recimo staviti dns da vraca dve A adrese u redosledu glavni server, backup server.Ne znam da li browseri imaju automatski failover ako je prva adresa nedostupna. Kod ovog pristupa moze se desiti da isp dns server recimo kesira A zapise i vraca ih u nasumicnom redosledu cime imas curenje na backup server. DNS failover ti nije najbolje resenje,zbog kesiranja zapisa kod provajdera. Smanjivanjem TTL povecavas saobracaj na server za stalni requery.Ako ti ovo nije problem opet ne mozes TTL staviti na 0 tako da imas stalno taj period kada je zapis kesiran, a tvoj server mozda nedostupan.

Po meni bolje resenje je nginx na zasebnom manjem serveru zbog automatskog fail-over.A sto se tice zamrazavanja ili pucanja samog nginx-a napravi skriptu koja ce da provera da li nginx radi (recimo na nginx stavis neki url i stranu koji ce da vraca uvek ok). Ako skripta ne dobije ovaj odgovor uradi restart nginx-a. Skriptu stavis u minutni cron job ili ako mislis da ima razloga cesce da proverava napravis na C programce od par reda koje ce da poziva skriptu preko system funkcije i spava X sekundi.

edit: Sad proverih FF,IE i opera podrzavaju automatski failover,medjutim kod ove metode recimo server moze da odgovara na ping ali web server da ne radi. Eventualno neko resenje koje bi jos moglo je da imas single ip i da radis ip sharing izmedju servera. Kako ovo ide u praksi i dali moze na aplikativnom nivou da se izvede ne znam.

Poslednja izmena od razno : 19. 08. 2009. u 01:35.
razno je offline   Odgovorite uz citat