Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 07. 2008.   #37
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Znas kako, meni je nekako bezveze mojoj starijoj maloj (3.5 god) da zabranim da prilazi racunaru. Dijete jednostavno gleda sta roditelji rade i kopira ih u tom uzrastu. Jasno je da mene (a i moju dragu) vidi za racunarom, kako nesto kuckamo, i jasno je da zeli i ona da to radi. I umjesto da joj kazem "mala si ti za to", mislim da je bolje da joj napravim ograniceno okruzenje u kome ona moze zadovoljiti svoju potrebu, ali i nauciti nesto. Sto rece Dragi Tata, postoje veoma zanimljivi online sadrzaji za djecu u raznim uzrastima, koji su prije edukativni, a tek potom zabavni.

Tako da to kratko vrijeme koje klinka provede na racunaru (uglavnom online, ali ne u surfu) ne smatram da je vrijeme u kome je ja zapostavljam, vec vrijeme koje je korisno, pogotovo ako, sto uglavnom radimo, to vrijeme provodimo zajedno.

Recimo, mozes klincu da cistas (sto opet cesto radimo) o npr. zivotinjama, ali zasto ne iskoristiti i nove tehnologija pa uz citanje i pokazati mu neki online filmic ili neki interaktivni sadrzaj gdje moze vidjeti te zivotinje i njihovo ponasanje, na primjer, ili neku online igricu o tome, prilagodjenu uzrastu (npr. na Disney.com).

Tako da internet i racunar ne bih tako pretpostavljao necim sto nije za predskolsku djecu, vec kao prirodnu dopunu u ucenju i jos jednom podsticaju za klince, svakako pod nadzorom i u veoma ogranicenom online okruzenju.

Sam internet ili TV nije sam po sebi los, vec je losa njegova zloupotreba. Onaj koji ostavi dijete ispred TV-a ili za racunarom samo zato da mu dijete ne bi smetalo, uradice to i bez TV-a i racunara, naci ce vec nesto da zabavi dijete, a da ne mora biti uz njega.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje zira za poruku: