Pogledajte određenu poruku
Staro 31. 12. 2006.   #8
_blob_
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.12.2006
Lokacija: Kula
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
_blob_ is on a distinguished road
Default

hm, zaista nisam nikada cuo za Template Toolkit... provericu i to da vidim ima li tu nekih dobrih ideja...

sto se tice kompajliranja templejta i kesiranja to nisam ubacio ali planiram...
zato sam i pokrenuo ovo da sa nekim podelim teret razvoja i novih ideja...

e sad sto se tice teze da su templejti sa svojom sintaksom: "...totalno bez imalo smisla u PHP-u.." to je vrlo jednostrano glediste na celu stvar (bez uvrede)

znam za clanak o besmislenosti templejtinga za PHP ali ne uzimam ga zdravo za gotovo...
Moj stav je da je taj clanak vrlo ozbiljan u svojim tvrdnjama ali nije univerzalno tacan.

U nekim slucajevima je besmisleno uvoditi template engine u PHP koji je sam po sebi template engine u neku ruku...
(ovo vazi za prostije aplikacije, ili one kod kojih izgled nije previste bitan ni kompleksan. takodje ovo vazi za aplikacije kojima se nece kasnije menjati dizajn itd itd.)

ali ako imate ozbiljniju aplikaciju, koja treba lepo da izgleda, i ima puno razlicitih strana, i pritom dizajneri rade HTML a programeri koriste njihov HTML da bi sklapali aplikaciju...
E tu cela prica o pogresnosti templatinga apsolutno pada u vodu...

recimo ako PHP programer pravi sajt sa 2 HTML dizajnera...
on im objasni kako templating funkcionise i oni naprave izgled celog sajta, svih strana, u cistom HTML-u.
programer ucita HTML templejte u HTML editor, SAMO doda tagove i komentare u HTML da bi povezao logiku prikaza sa PHP skriptom, pritom ne menjajuci HTML.
i sve to sklopi i sve radi...
kasnije ako treba izmeniti izgled svega, dizajneri otvore te HTML templejte u HTML editoru i ne menjajuci skrivene tagove samo izmene izgled i to je to...

u praksi to funkcionise savrseno i nema po meni boljeg nacina...

sustina je u sledecem: templating pristup omogucava da HTML templejt (otvoren u HTML editoru) izgleda BAS onako kako ce izgledati i strana.

a ovi PHP templejti ne izgledaju isto kada se otvore u Dreamweaweru i kada ih konacno prikazete.
A to je blago receno uzas.

ja sam cak kada sam poceo razvijati ovu klasu odlucio da NECE BITI NIKAKVE LOGIKE u samom html-u ali sam posle uvideo da to jednostavno nije efikasan pristup.

primer:

u MySql bazi imate spisak licenci za neki softver, pritom su neke aktivne a neke 'neaktivne'.

zahtevi:
- prikazati sve licence na jednoj HTML strani, pritom na desnoj strani svake licence su opcije za status licence. Kod aktivnih je moguce kliknuti link 'DEAKTIVIRAJ' (link za aktivaciju je samo obican tekst) a one licence koje su neaktivne imaju link AKTIVIRAJ (dok je link deaktiviraj u stvari sam tekst koji se ne moze 'kliknuti')

e sad ako nema mogucnosti ubacivanje logike u templejt, onda je to pakao...
ako ima, proces je lagan:
ucitam sql upitom sve licence, i ispisem ih pomocu moje klase i jednog HTML templejta, a u templejtu imam logiku:

Kôd:
<!-- if ( $active is true ) -->
   <a href="deaktiviraj.php">DEAKTIVIRAJ</a>
<!-- else -->
  DEAKTIVIRAJ
<!-- endif -->
a odmah iza toga:
Kôd:
<!-- if ( $active is false ) -->
   <a href="aktiviraj.php">AKTIVIRAJ</a>
<!-- else -->
  AKTIVIRAJ
<!-- endif -->
e sad prednosti ovoga su sto je lako postici zeljeni rezultat, a pritom HTML templejt u editoru izgleda bas onako kako ce izgledati i sama stranica kada se prikaze u browseru.

a to je nemoguce postici sa pristupom da PHP sam radi templejting.
takav html templejt kada otvoris u editoru NE IZGLEDA isto kao kada ga prikazes na stranici...

ima tu jos problema ali jedno je sigurno:
Templejting ima smisla. NE UVEK! ali ima smisla.
suprotan pristup ignorise praksu.

e sad ako neko misli da gresim, dajte konkretne primere pa mi otvorite oci, bice mi drago da naucim nesto novo...

pritom vas molim da ovo ne bude novi flame-war...
samo konstuktivno...

pozdravlja vas
UncleBlob
_blob_ je offline   Odgovorite uz citat