Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 02. 2008.   #14
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao pitchweis Pogledajte poruku

pošto sam jedan od onih koji će dizajn podrediti juzabilitiju (u nekim razumnim metodološkim okvirima) onda mi je ok da "pokradem" te metodolpške cake. kada dizajn gledam sa te strane, jer radi se o proizvodu, a ne umetnosti, onda smatram da je rip off legitiman.
U malu odbranu pitchweis-a, pošto mislim da je za ono što je hteo da kaže termin rip off malo preteran. U pravu je kad kaže da dizajn, za razliku od umetnosti, mora da bude i funkcionalan a tu se onda teško može postići neka absolutna originalnost. Koliko možeš biti originalan u dizajnu jedne stolice?

Čak i kad ti nije namera da nešto otvoreno mazneš, uticaju mode ne možeš pobeći. Jedne godine je u modi crveno i onda se svi nesvesno hvataju za crveno. Čitave decenije se tako prepoznaju po stilovima.

S druge strane, dobar website, pored vizualnog dizajna i funkcionalnosti, čini pre svega sadržaj. Koliko puta ste videli u filmskoj industriji da neko bukvalno "prepiše" film, sve isto a na kraju ispadne sranje. Nema recepta za pravljenje hitova.

Zaštita intelektualne svojine je veoma važna ali isto tako ne treba ni ići u krajnost pa strepeti nad svim i svačim. Kad te neko kopira to je i the highest form of flattery, a ako baš preteraju, pošalješ im cease and desist letter i to obično upali (ovo pretpostavljam ne radi baš za Srbiju). Tako se i ti odnosiš prema tudjem radu, odnosno trudiš se da inspiracija ne preraste u kradju.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat