Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 11. 2006.   #8
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default Lična frustracija

Veoma me raduje da postoji neka naša visoka škola gde se situacija popravlja. FTN-u (Novi Sad, ako se ne varam?) i gospodinu Varagiću svaka čast, ali taj primer je svakako izuzetak, a ne pravilo

Ovi podaci koje je dao Bluesman su surovi, jednostavno ne mogu da razumem čoveka koji je plaćen (to mu je osnovno zanimanje) da NAUČI studente nečemu, a ima prolaznost na ispitu 10%. Kako bi nazvali programera koji u 9 od 10 linija koda ima grešku? Koliko bi na radnom mestu ostao lekar koji izleči jednog od 10 pacijenata?

Čini mi se da nije prvi problem kadar, nego onaj ko ih ostavlja na radnom mestu iako po svakom merilu zaslužuju momentalni otkaz. Sve dok je zaposleni na fakultetu zaštićen kao koala, tj. nemoguće mu je dati otkaz, čak i kada jednostavno ne dolazi na posao neko vreme (ne kasni, ne uzima lažno bolovanje, nego jednostavno ne dolazi mesec dana na posao), tu nema nepretka. Drugi "prvi" problem je nepostojanje industrije kojoj je zaista potreban kadar koji zna nešto da radi, već se ljudi uglavnom školuju školovanja radi, tj. škola je postala sama sebi cilj. U takvoj situaciji je sasvim nebitno znanje koje ponesete sa studija, bitan je samo papir, tj. diploma. Tu se nadovezuje i Jablanovo razmišljanje, jer je onda zaista upitno da li studenti mogu da budu realni, njima je primarni i jedini cilj sticanje diplome (odokativno 90%), znanje je manje bitna stvar.

O stučnosti ne vredi trošiti reči, ako neko školuje diplomirane matematičare za računarstvo i informatiku, a ni jednom rečju se ne pominje internet, web tehnologije ili bilo šta slično ni u jednom obaveznom predmetu, šta dalje pričati?

Ovo je možda tamna strana medalje, realna slika je verovatno negde između, ali mislim da je potrebno reći i jedno i drugo, izgleda da su visoke škole vrlo neujednačene, ali je prosek svakako nezadovoljavajući.

Možda bi bilo zanimljivo da uradimo anketiranje članova foruma, npr. da svako od nas odgovori koju ima završenu školu, koliko je vremena proveo studirajući, a na kojem je radnom mestu... Nekako sam stekao utisak da je gospodin Varagić bar mr, ako ne i dr, kad ono dipl ing, čini mi se da ovde nemamo nikog sa više od dipl, dosta indikativno.

Pokušao sam da budem realan koliko mogu, kako imam lični problem sa fakultetom, nemojte mi zameriti ako sam bio previše emocionalan.
BraMom je offline   Odgovorite uz citat