Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 05. 2006.   #7
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

1. Obavezno prvo razvio proof of concept (osnovni demo ili osnovni preview interfejsa aplikacije)
2. Napisao executive summary ideje na jednoj do maksimalno dvije A4 strane
3. Bacio udicu na nekoliko investitorski strana
4. Pokazao executive summary i proof of concept prijateljima iz industrije
5. Obavio razgovore sa nekoliko mogućih investitora
6. U međuvremenu pronašao odgovore na pitanja iz kratkog marketing plana
7. Započeo pregovore sa najboljim investitorom


Uglavnom, moj stav jeste da biznis plan uopšte ne bih pisao u ranoj fazi potrage za investitorom, ili bih to uradio tek eventualno posle 7. koraka ukoliko je koncept prošao i investitor zahtjeva da mu dostavim biznis plan. Po meni biznis plan je neophodan u tradicionalnom biznisu otvaranja pekare, piljarnice, ribarnice, u IT i Web-baziranom poslovanju stvari stoje malo drugačije. Problem je tu što se često izlazi na nedovoljno istražana tržišta i tržišta za koje ne postoje adekvatne informacije, pogotovo one najvažnije, financijske. I onda je česta situacija da se u biznis plan stavi rečenica tipa: "U trećoj godini poslovanja moja firma će da ostvari zaradu od 300.000 EUR". Što je SF, odake, na osnovu čega? To je najveći problem biznis planova.

Prateći gornju metodologiju angel investicija (ja sam pronašao domaćeg investitora za servis na kome radim trenutno) provjereno može da se dobije bez napisanog biznis plana i gdje sam se sa investitorom dogovorio o jednom korektnom procentu koji se uklapa u Dejanov opseg 5%-30%.
mungos je offline   Odgovorite uz citat