Pogledajte određenu poruku
Staro 06. 10. 2007.   #47
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Iskreno receno, nadam se da gresim ali mislim da treba da ocekujete znacajno drugacije rezultate
To sigurno.

Ali ne zbog samog prelaska na komercijalni model, vec zbog nacina na koji je to uradjeno. Web aplikacije su prelazile, prelaze i prelazice na komercijalni model, samo sto je to jaako pipava igra vrucim krompirima u koju ja, iskreno, ne bih smeo da ulazim... A plasim se da je u ovom slucaju odradjena dosta...povrsno.

Koliko sam ja ispratio, aC je do sad furao sustainability model koji je bio okrenut community-ju: troskovi odrzavanja i razvoja proizvoda su bili nadoknadjeni (da tako kazem) gradjenjem baze korisnika i "partnera" koji su saradjivali na razvoju i odrzavanju, cak i fork-ovali zarad zajednickog interesa u poboljsanju i produzavanju zivotnog ciklusa proizvoda.

Sada je sustainability model otisao u pravcu komercijalnog modela, gde vise ne postoji zajednicki interes, vec cisti, proracunati interes ljudi koji placaju licence ne samo za kvalitatan softver (jer takvih itekako ima besplatnih), vec za garantovanu podrsku, odrzavanje i value-added servise. A to me vraca na prvu recenicu - mislim da je to dosta povrsno odradjeno...

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Da sam koji slučajem bio korisnik AC, sigurno ne bih imao ništa lepo da kažem.
Zasto?

Ja da kojim slucajem koristim aktivno aC i da smatram da je to dobar komad softvera ne bih imao nikakvih problema da platim licencu. Bez obzira sto je do sad bio free, i sto je communiry svojim zalaganjem doprinosio razvoju istog - testiranjem, doprinosom razvoju i savetima. Zauzvrat su dobijali 0.6, 0.7, 0.8, ili kako je vec islo. Hocu kvalitetan, upotrebljiv softver i nemam problem da ga platim.

Ali - problem nastaje u sledecem koraku. Ja sad placam licencu i pored upotrebljivog softvera zelim nesto mnogo bitnije. Vise se ne igramo bratskog community-ja, sad hocu bogatu dokumentaciju, zagarantovan SLA, training, consulting, brzo resavanje problema... A ako tu aC ne odigra igru, postace cupavo - u to sam siguran. Jer dobar support je mnogo vise od instaliranja HelpDesk softvera...

p.s. mislim da je bila velika greska "ubiti" free verziju u ovakvim okolnostima...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat