Pogledajte određenu poruku
Staro 03. 11. 2006.   #2
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Cena softvera je tu verovatno jako mala u odnosu na ukupne troškove. Ako ciljaš na poređenje sa LAMP okruženjem, pa sigurno da je samo softver jevtiniji sa ovim drugim. Koliko mi je poznato, NLB se vrlo jednostavno omogućuje na Windowsu, mada, ne znam detalje iz iskustva

Međutim, kako rekoh, cena softvera je mala u odnosu na ukupne troškove: hardver, plate ljudima koji to administriraju, podrška od dobavljača i slično.

E sad, pazi jedan interesantan detalj sa MySpace.com: prelaskom sa "druge tehnologije" (ColdFusion, izgleda) na .NET zaposlenost procesora u proseku je pala sa, ako se dobro sećam, preko 80% na nekih 25% --- što automatski znači da ne moraš da kupuješ novi server. Kako gledam onaj test PHP-a vs PHP.NET, lako je da je priča slična, te znači pare štediš jer ne moraš da kupuješ nove servere tako brzo.

Kontaj da su kod mene u firmi neki (za koje sam čuo tu informaciju) Dellovi serveri plaćeni između 20 i 30 hiljada dolara, čini mi se. Nije nužno tolika cena, ali eto i primer gde jeste. A takve sisteme niko ne tera bez podrške, pa računaj i to, pa dodaj godišnje plate admina, možda i programera.. Softver (operativni sistem, baza)? Mala stavka, rekao bih, pogotovo pošto ga platiš jednom pa mir..

Računaj i da npr. RedHat cepa baš lepe cene za podršku Linux sistema, tako da sve skupa..

Osim ako ćeš da praviš veliki sistem u kućnoj radinosti (tj. kućnom budžetu) :-) E onda, ne znam, može biti svašta :-)
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 11. 2006. u 17:01.
degojs je offline   Odgovorite uz citat