Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 06. 2009.   #19
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Slazem se da je potpuno pogresno, nemoralno prebacivati krivicu na drugog. Verovatno se ovde radi o ozbiljnom propustu koji je nazalost imao fatalne posledice. Falsfikovanje dokumentacije pogotovo baca tamnu mrlju i verovatno za to postoji i krivcna odgovornost. Potpuno se ja slazem u tome sa vama.


Ono sto ja hocu da kazem da lekari nisu nikakvi nadljudi i da su kao i svi drugi i da grese. Da, lekari grese. Grese i drugim zemljama, grese i kod nas.

Kada programer ili pravnik pogresi posledica je manja. Ali to ne znaci da su pravnici i programeri neki drugaciji ljudi. Isti su kao i lekari. Ali nece niko programera nabiti na kolac zbog njegove greske.

Svaki lekar tokom 40 godina radnog staža, ali verovatno svaki u ogromnom moru pacijenata, je učinio bar neki propust, nije prepoznao simptom ili nešto nije znao, nije video i njegov propust pruzrokovaće nekome trajne posledice ili čak smrt. Većina toga se verovatno i nikad ne sazna a možda ni oni sami ne budu svesni da su nešto mogli učiniti.

Ako ih budemo vešali ili nabijali na kolac, ili trpali u zatvor za propuste, sve ćemo ih strpati jer su svi ponekad tako pogresili, a ko će onda da nas leči? Da li neko misli da će nam bez lekara i medicine biti bolje? Ko nikad nije pogrešio u svom poslu neka prvi baci baci kamen. To su obični ljudi poput nas, a svi mi u svom poslu nekad napravimo grešku.

Djordje Joanović, osnivač medicinskog fakulteta u Beogradu, veliki čovek u svakom slučaju, je jednom prilikom pogrešno postupio pri lečenju nekog komplikovanog slučaja i pacijent je umro. Neki student tu prisutan ga je napao zbog toga. Odgovor je bio - možda sam ja u svom životu svojim propustima i napravio neko malo groblje, ali sigurno je da danas čitave divizije ljudi hodaju živi i zdravi zahvaljujući mojim delima.

I da završim, bolest je ta koja ubija. Meningitis je ubio to dete. Ne mogu lekari da spreče svaku smrt. To je zato što su neke bolesti ozbiljne i zato što su lekari ljudi, obični i sa manama poput svih nas ostalih i kao takvi ponekad učiniće neki propust.

To što njihove lekarski propusti i greške imaju veće posledice ne znači da im treba strožije suditi nego drugim ljudima. Iako njihova greška ima veću posledicu treba im suditi jednako strogo kao i programeru za njegov propust. Zato smatram da to spada pod statistiku.

Meningitis je ubio, ne lekar.

Verovatno zvuči kao jeres, ali ja tako mislim.

Poslednja izmena od Markok : 18. 06. 2009. u 21:37.
Markok je offline   Odgovorite uz citat