Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 06. 2011.   #38
Dejan Topalovic
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Wien, Austria
Poruke: 304
Hvala: 121
47 "Hvala" u 26 poruka
Dejan Topalovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dejan Topalovic
Default

Zanimljivo je koliko ljudi trazi posao u inostranstvu... Ja povremeno bacim pogled na statistiku mog bloga i iznenadim se, kad na drugom mjestu ugledam keyworde "posao u austriji" ili na 4. mjestu "posao u Becu"...

Sta da vam kazem - u pronalasku posla, veliku ulogu igra sreca, ali pored srece je potrebno uloziti i dosta truda - savladati strani jezik, informisati se o troskovima, o stanovanju, o visini prosjecne plate za zeljeni posao i td.

Evo u Austriji su sad zbog manjka strucne snage smanjili granicu minimalne plate sa 2400 na nesto vise od 1800 EUR mjesecno bruto, koju firma mora garantovati nekom strancu kako bi dobio radnu vizu, a studentima, koji ovdje zavrse barem Master studij ili veci dio Bachelor studija, odobravaju radnu vizu takoreci automatski.

Jos par savjeta iz licnog iskustva - od ranije, a i trenutno, jer sam i ja nedavno promijenio posao, pri cemu sam obavio 15-ak razgovora:
- ne mora se znati perfektno strani jezik - ja sam prvi posao u Austriji dobio iako sam samo natucao njemacki jezik bitno je pokazati spremnost i volju za ucenjem stranog jezika
- ne ciljajte odmah na "direktorsku" platu - strpite se barem godinu dana, dok ne naucite jezik i dok ne skupite iskustva i ne steknete kontakte, kako biste imali argumente za trazenje povisice ili eventualno novog bolje placenog posla; budite skromni, ali nemojte pristajati na salary-dumping i minimalac
- budite iskreni - u CV-u i pri razgovoru ne navodite da ste eksperti u podrucju o kojem znate samo nesto povrsno
- specijalizacija - specijalizirajte se za neko podrucje, gdje je konkurencija veoma mala; npr. ja sam nedavno dobio ponudu od Raiffeisen banke da radim na projektu u kojem se koristi SAS i Data Step (www.sas.com), ali sam odbio, jer mi je u novoj firmi sve super; mozda cu tu odluku i zazaliti, ali o tom potom ; dalje, ima dosta ponuda gdje se trazi odlicno poznavanje ETL alata ODI (Oracle Data Integrator) i DWH koncepta - kolega dobija 80 EUR po satu brutto kao freelancer; trazi se puno kvalitetnih i sposobnih projekt menadzera; sto uza specijalizacija za neko podrucje, to je veca sansa za zaposlenjem, jer konkurencija skoro da i ne postoji ...
- odricanje - budite spremni na pocetku na odricanje od luksuza, kao i na ulaganje vremena na usavrsavanje strucnosti, kao i stranog jezika

i td. da ne nabrajam vise...

Ja cak razmisljam o tome, da u Becu otvorim agenciju za posredovanje u pronalazenju posla na podrucju Austrije - vise je zainteresovanih za to, nego za Oracle tehnologije
__________________
Blog: Baze podataka
------------------------
Oracle OCP DBA
Oracle OCE SQL Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
Dejan Topalovic je offline   Odgovorite uz citat