Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 01. 2008.   #14
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Ja sam baš o ovoj temi (web copywriting) pričao na BizBuzz konferenciji.

Princip važi od slučaja do slučaja. Neko je vizuelni tip, neko auditivni, ili kinestetički. Neko polaže jako puno na sadržaj, a nekom je bitno samo da lepo izgleda. Jako retki su oni koji kapiraju da nije njihov pogled na svet jedini i da treba jednako posvetiti pažnju svemu.

Klasičan primer kada je vođa projekta vizuelni tip: Uradi se ceo sajt sa Lorem Ipsum tekstovima a onda se na ta mesta "umetne" tekst koji stigne iz dotične firme. Onaj ko je vizuelni tip verovatno će za takav pristup reći da je normalan, "šta tu nije u redu?".

I ja sam recimo vizuelni tip, pa sam mislio da je takav pristup najnormalniji, dok nisam ušao dublje u NLP i shvatio kako ljudi funkcionišu.

Znači copywriting za web ima dve komponente: SEO i klasična komunikologija koja postoji mnogo pre Interneta.

E sad, kod nas ne postoji fakultet za copywritere. Ljudi koji to rade u Srbiji po advertajzing agencijama najčešće su završili dramaturgiju, političke nauke, ali i bilo koji fakultet. Po mom mišljenju web copy treba da radi osoba koja se razume u web tehnologije i ima talenta za pisanje i komunikaciju.

Marko Bijelić je recimo čovek koji je jako talentovan za web copywriting. Svako može da nauči SEO tehnike i da prožima svoj tekst visoko rankiranim frazama, ali dobar, smisleni copy, za to treba ipak talenat.
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" istok za poruku: