Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 11. 2006.   #1
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Angry Zasto deru za staticni javni IP?

Ovih dana je aktuelan Telekomov ADSL i juce u razgovoru sa kolegom iskristalisalo se jedno pitanje koje mi se vrzmalo polavi vec neko vreme.

Zasto nas deru za staticni javni IP?

E sad, potpuno mi je jasno da su javni IP ograniceni resurs, i da je provajderima u interesu da sto manje korisnika uzima javni IP te da je cena IP-a zbog toga visoka. Ima tu logike. Medjutim.

Telekom svim svojim ADSL korsinicima obezbedjuje javni IP, to isto radi i SBB. Medjutim, oni debelo naplacuju koriscenje staticnog IP-a a ne javni IP. Koja je tu logika osim onog klasicnog srpskog da oderes gde mozes?

Ono sto kosta to je javni IP bez obzira da li je statican ili ne. Dinamicni IP su imali smisla na dialup linijama, jer je tu provajder stvarno stedeo, ako ima 30 ulaznih linija korsiti 30 IP-ova. Ako provajder ima i hiljade korisnika, samo 30 istovremno mogu da budu ulogovani i oni dobijaju IP.

Medjutim, na kablovskoj i ADSL, svi korisnici mogu da budu, a cesto i jesu, istovremeno online, i svima njima je obezbedjen javni IP. Cena se razlikuje i to debelo, samo aosnovu toga da li je IP statican ili ne.

Ja tu ne vidim logiku. STaticnost IP-a nije tehnicki ni organiaciono nikaakv faktor. Tu eventualno kosta minut vremena koliko administratoru treba da dodlei statican IP, a on je javan u svakom slucaju.

Mozda ja jesam slep ali osim "srpske" ne vidim drugu logiku za dranje. Telekom maltene duplo naplacuje protok ako je izabrana opcija staticnog IP-a.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat