Pogledajte određenu poruku
Staro 30. 01. 2011.   #36
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Ovakve poslove bi morale da dobijaju samo firme koje posluju 100% u skladu sa zakonom, redovno placaju poreze, sa par legalno zaposlenih, kojima se placaju svi doprinosi i koji su prijavljeni na pun iznos plate, i naravno sa dobrim referencama i iskustvom. Normalno da takva firma ne moze da naplati isto kao mali Perica koji zivi kod keve i caleta i radi da bi imao kintu za pivo vikendom. To tako ide svugde, drzava ne treba i ne sme da radi sa bilo kim, i normalno je da za to mora da se plati vise. Zato su price o 250 ili cak 2500 eura naivne, ili ne umete da sabirate ili ste previse navikli da se nesto muva sa porezima, pa ste taj deo prevideli...

Saberite sami, da recimo imate mali doo sa 2 programera i dizajnerom koje placate mesecno neto platu od 1000e i 2x 800e respektivno (sto i nije neka plata za iskusnu ekipu) i na to placate poreze i doprinose (beshe oko 75%?), pa zatim trebaju vam jedna sekretarica i jos jedna osoba za unos podataka ((300e + 200e) * 1.75), i na kraju treba vlasnik nesto i da zaradi (recimo da je skroman/na i hoce 1200e + plati porez 20% na dividende)... i na to onda dodje i porez(10%)... i da ne zaboravimo mesecna kirija za najam prostora + dazbine (600e?) i amortizacija za opremu koja se koristi (ajd da zanemarimo)....

sabiram u glavi, pa sam mozda malo omanuo, ali to je oko 7-8000eura? Za jedan mesec postenog rada u Srbiji, ako placas sve poreze, prijavis sve radnike i poslujes u skladu sa zakonom (i verovatno sam ja jos i zaboravio pola stvari koje treba da udju u racun). Ako ta firma naplati 2500e, onda ispada da mora da zavrsi to za 10 dana i da uradi 3 takva posla mesecno samo da bi opstala? O 250 e necu ni da raspravljam, to je besmislica...

tako da kad se raspravlja o tome koliko naduvane cene ostete zemlju (sto je za svaku osudu, da me ne shvatite da ih branim... ja bih ih sve povesao na Slaviji), ne treba zaboraviti ni koliko neplacanje poreza i rad na crno ostete zemlju, da ne budemo licemeri... kad ste zadnji put radili u IT firmi i bili prijavljeni na belo na celu sumu? Sto se niko ne zgrazava na to sto cak i najvece firme u Srbiji, ukljucujuci i NGO sektor salju ljude u Bosnu da dizu plate?

i ne samo sto neplacanje poreza osteti budzet, nego unisti neravnopravnom konkurencijom i obaranjem cena i sve one koji bi mozda hteli da posluju legalno...i to je onda dead loop iz koga je nemoguce izaci...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 30. 01. 2011. u 16:25.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
7 članova zahvaljuje ivanhoe za poruku: