Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 09. 2011.   #6
misko_
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 22.09.2007
Lokacija: Split
Poruke: 111
Hvala: 8
39 "Hvala" u 10 poruka
misko_ is on a distinguished road
Default

Bilo bi najbolje (u što sumljam da će se dogoditi), kada bi bio netko tko je ovakvo što već napravio, pa im on rekao radili smo tako i tako, i imali ovakve i ovakve probleme, da krećem iz početka uradio bi to i to.

Jer velika je razlika da li netko govori iz osobno, tuđeg ili onoga što je pročitao po netu.

Zato sam te na PP pitao da li si imao iskustva sa R ili ne.

Ja osobno znam samo jednu osobu koja ima nešto iskustva sa R.
Kada sam ga pitao za savjet u vezi ovoga moga, on mi je odgovorio da dosta toga bi morao sam programirati, možda je bio u krivu.

Kada sam ga pitao čemu on koristi taj R, rekao mi je za analizu ženinih menstrualnih ciklusa (toliko o tome koliko ga on ozbiljno koristi )

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
^ Da elaboriram i ujedno odgovorim na PP...

Osim ako tvoj cilj nije usavršavanje u programiranju (što sumnjam, s obzirom da nisi načisto u kom pravcu da ideš), ili izrada komercijalne aplikacije (za šta ti treba dosta para/vremena), nema smisla izmišljati rupu u saksiji.
Izrada komercijalne mi nije u vidu, bar ne sada. Ja sam tražio da li se može kupiti kakav alat za ovo što me zanima, i ima ih dosta. Ali svi oni imaju predefinirane upite (izvještaje) koje možeš napraviti. I zbog toga sam krenuo sa izradom svoga alata (ili skupa alata).

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
R je specijalizovan jezik koji ljudi već koriste u praksi, dovlači podatke iz baze, ima grafičko predstavljanje itd. Meni lično nije jasno kako činjenica da ne znaš neki jezik uopšte može da bude kriterijum za eliminaciju?!
Meni je bitno na što bolji način (tako da potrošim i sada i u budućnosti, što manje vremena) riješiti problem.
Pošto R zahtijeva vrijeme za učenje, a nisam ni siguran da li bi riješio moje zahtijeve, zato nisam bio voljan odmah uhvati knjigu u ruke i čitati.
Iako mi se čini da ču krenuti tim putem.

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Ako ti treba veća sloboda (po cenu više posla), uzmeš Python, on ima dobre numeričke (a verujem i statističke) biblioteke, proveren je jezik.
.
Ja sam po blogovima čitao da za statistiku zaboravi Python (i numpy) bolje uzmi R. Ali opet to je što sam čitao nije osobno iskustvo.

Usput SQL upiti sa MySQL Workbench, pa malo wordpad 's/./,/g', pa copy/paste excel, pa malo izračun ručno, pa chart/pivot, nije tako loše, dobijem što mi treba.
Mana je što mi za svaki izvještaj treba po 30 min, a ako hoću nešto promjeniti opet potrošiti 30 min, zato bih htio to sve napraviti automatski da samo unesem parametre i nakon par sekundi sve gotovo.
misko_ je offline   Odgovorite uz citat