Pogledajte određenu poruku
Staro 03. 10. 2007.   #1
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca u Srbiji

Na ovu temu podstakao me je ovaj post.

Ovaj biznis kod nas postoji već više od deset godina (za neke pojedince i firme), i činjenica je da se s vremena na vreme mogu videti primeri veoma ne-etičkog ponašanja, koje bi u startu trebalo osuditi, ali nikako reklamirati.

Za one koji ne znaju o čemu se ovde radi, kratko objašnjenje:

- Kada odete u piceriju gde ste bili pre 6 meseci i bili ste oduševljeni količinom šampinjona koju ste dobili, odjednom dobijate duplo manje šampinjona, na manjoj pici, uz veću cenu.

Na Internetu nije toliko jednostavno početnicima, ali i onima koji su malo duže na Internetu da shvate da kada kupuju neku uslugu, da su praktično dobili nešto što njima ne treba za cenu koja je obično neprimerena samoj usluzi.

Kod etičkog poslovanja, pojedinac ili firma kja obavlja posao, radi to u najboljem interesu klijenta, dok kod ne-etičnog poslovanja, onaj koji radi posao hoće po svaku cenu da prevari klijenta u svoju korist.

Možda bi na ovom mestu mogli da date priere nekih ne-etičkih postupaka, servisa i sl. koje ste videli u domaćim uslovima kod nas.

Samo moramo obratiti pažnju na veoma argumentovane iskaze, jer ako ne postoji evidentno prikazano ono šta se smatra ne-etičkim, takvi postovi se mogu smatrati trolovanjem.

Npr. postavlja se pitanje sajtova koji prave top liste po principu - ko se prijavi da postavi link do sajta sa mailing listom na svoj sajt, da li je to servis koji bi trebalo osuđivati, i klijentima ukazivati da ne koriste takve servise, jer im nikako neće pogodovati sa aspekta online kredibiliteta.

Ili npr. događaji koji se obavezno penalizuju na forumima, iako se ne objašnjava često zašto: Postavljanje affiliate linka, kao informaciju o nekom servisu, sajtu... Osobe koje postavljaju ovakve informacije na forume, liste, komentare na blogovima, rade to isključivo zbog sopstvene koristi, i idu na neznanje onih koji će kliknuti na link, u nadi da će za to dobiti neku korist.

Ili ono što mene često optužuju - da postavim post o nekoj firmi, pa se ispostavi da su mi to klijenti.

...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat