Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 01. 2012.   #15
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Ovde je izneto dosta netačnih podataka. Pošto sam skoro otvarao firmu čini mi se da sam malo više u toku od drugih, pa ću da razjasnim bar osnovne pojmove.

- kad si preduzetnik, možeš da imaš paušalni porez, ili da vodiš knjige. To je tvoj izbor u početku, tj. imaš pravo da tražiš paušalno oporezivanje. Kad pređeš 3m dinara ne možeš više da budeš paušalac, već moraš odmah da pređeš na knjige. To se slabo isplati, jer se sav profit firme tretira kao lična zarada i oporezovan je žešće, i više se isplati da pređeš u doo.
Ovo do sad nema nikakve veze sa PDV-om!

- u sistem PDV-a se prelazi kad pređeš 4m dinara, ali po mom knjigovođi to važi samo ako je tih 4m ostvareno u domaćem prometu. Kad izvoziš usluge/softver nema PDV-a pa se taj priliv ne računa u tu cifru, i može da se desi da ne budeš u PDV-u bez obzira na promet veći od 4m.

- kad si doo obavezno vodiš knjige, moraš sebi da isplaćuješ platu i doprinose, ali dobit firme možeš da podižeš po dosta nižim stopama.

Preporučujem čitanje teksta
Kako početi posao u Srbiji

Čovek je napravio i uporednu tabelu koliko te košta koja varijanta oporezivanja:

http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

U svakom slučaju, preporučujem ti da nađeš knjigovođu kom ćeš da platiš sat vremena konsultacije da sagleda tvoju situaciju i predloži ti najbolje rešenje. A možeš i da ga pitaš sve što ti nije jasno i šta misliš da može da bude problem.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje Gruja za poruku: