Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 03. 2011.   #18
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Imas i na Mac-u mogucnost da menjas skoro sve u sistemu, iz konzole... to je u sustini UNIX, znaci jako slicno linuxu, jako slicno bsd-u, ali nije identicno... zato postoje ports sto ti je u sustini package system kao apt-get, radi na istu foru, tipa kucas 'sudo port install foo' i on ti kompajlira program pazeci na dependences... to uglavnom radi ok, mada ovo sto kaze Jablan ponekad nece...

E sad, moje iskustvo sa mac-om za web dev je da ti ports prakticno ni ne trebaju, mislim da sam ih svega par puta palio, za sve poznate (i nepoznate) aplikacije imas dmg images koji su instalacije za braindeads, samo pokrenes i prevuces ikonicu u applications folder i to je to za 99% software-a. Takodje vecinu aplikacija sam nasao besplatnu, platio sam samo par sitnih programcica, ali to vise iz podrske autorima nego sto sam bas morao. Na torrentima naravno mozes da nadjes sta god pozelis, ako nisi gadljiv na krekovane stvari... tu je ogromna prednost sto su virusi jako retka pojava, pa ne moras da brines kad "isprobavas" software sumnjivog porekla...

U pocetku ima malo drkanja u konzoli da sve namestis ako zelis da koristis preinstalirani php/apache/python/ruby, cak i vise nego na novim linuxima, ali jednom kad namestis to je to, sednes i vozis...

Neke stvari su mi u OSX neverovatno smorne (nema shortcut za new file, nema cut file, povezivanja preko sambe na windows je blago retardirano), ali ima i masu zgodnih fora, pre svega polozaj CMD koji manje umara zglobove kod cestih shortcut-a (CMD+C/V, CMD + strelice umesto HOME i END) i uopste optimizovanije je za ljude koji dosta kucaju, kao sto smo mi... kad sam naucio nove shortcut-e poceo sam da malkice brze radim nego na windowsu (mada opet nije to nesto revolucionarno). Takodje imas unix-like konzolu, pa iz nje mozes dosta toga da zavrsis jako brzo, kao na linuxu...

Po meni glavna prednost mac laptopa (i to stvarno velika) je odlican hardware... OSX je onako, nekad me nervira, nekad me obraduje sa necim pametnim, ali generalno ni ne primetim neku razliku kad predjem sa njega na windows ili ubuntu, s vremena na vreme vremena svaki OS je podjednako glup...

i naravno mozes da se kurcis po kaficima i da se svadjas beskonacno sa windowsovcima i lunuxasima, sto je jeli priceless :P
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 23. 03. 2011. u 20:33.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje ivanhoe za poruku: