Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 01. 2009.   #17
treety
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 16.01.2009
Poruke: 40
Hvala: 2
6 "Hvala" u 5 poruka
treety is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Juce sam dobio novogodisnju cestitku od banke, podigli su mi nominalnu kamatnu stopu sa 8,25% na 10,20%, tako da sada mesecno placam nekih 60 eur vise nego da sada.

Bio sam siguran, a tako pise i u ugovoru, da je moja kamatna stopa fiksna i posto nije vezana za euribor (ili kako se vec zove) ne moze da se menja, pa me je ovo prilicno iznenadilo, narocito zbog toga sto je eto proslo 3 godine od kada sam uzeo kredit - do sada mi nisu podizali kamatu.

Procitao sam ponovo ugovor o kreditu i stvarno pise da banka ima prava da "visinu kamatke stope kao i nacin obracunavanje i naplate automatski uskladjuju sa izmenama zakonskih propisa i akata poslovne politike banke bez obaveze da se zakljucuje poseban aneks ugovora." Drugim recima mogu da rade sta hoce i kad god hoce, a za "opravdanje" im je dovoljna i promena internih akata, odnosno "eto, mi odlucili da je od sada ovako".

Opet, danas na B92 cujem da je NBS smanjila referentnu kamatnu stopu za 2%, nisam nikakav bankarski strucnjak pa da ocenjujem sta to znaci, vec onako laicki, pa bi bilo lepo da mi neko ko zna vise - objasni sta to prakticno znaci.

Ne razumem uopste razloge za podizanje kamatne stope za 2%, narocito u "vreme krize" kada u celom svetu pa i kod nas banke daju gomile olaksica i spustaju kamate, a vidim da neke domace banke nude 6,25% pa cak i manje (doduse varijabilne). Da li neko moze da mi objasni o cemu se ovde radi (a da nije ono prosto "eto moze im se", toliko umem i ja da shvatim )
@bluesman, da li su uzeo st. kredit sa ili bez NKOSK? Tolika, nova, kamatna stopa moze biti posledica toga, posto su banke uglavnom podigle marze vise za kredite bez NK osiguranja, nego sa.

U principu zavisi od banke do banke, ali logika je sledeca: ako si uzeo kredit u stranoj valuti on ti mora biti vezan za respektivnu referentnu stopu (EURIBOR ili LIBOR, uglavnom kod nas). Cak i ako ga banka iskazuje kao kompozitnu stopu (tj. ne objasnjava ti sta je *BOR, a sta je marza banke, vec ti samo daje konacnu cifru). I uvek u kamati ti dakle figuriraju te dve stavke.

Pre tri godine nisi mogao da nadjes kredit sa fiksnom kamatom, tako da je to klasicna situacija koju gledam svaki dan - ne citanje ugovora. A ako si sad dobio korekciju, predlazem ti da trknes do najblize svoje expoziture i proveris kakva je situacija sa tvojim kreditom, da nisi nesto duzan i sl... cesto se desi da propuste da ti dostave obavestenje ili ti salju na staru adresu, pa da klijent uprati tek posle treceg ili cetvrtog obavestenja da se nesto desava.

U ovom momentu ti ne predlazem refinansiranje, posto je vecina banaka ipak zadrzala pravo naplate prevremene otplate u slucaju refinansiranja (kontra preporuke NBS), osim u slucaju da je tvoj kredit sada nesiguran kod NKOSK, a stekli su se uslovi za osiguranje, pa da refinansiranjem ubijes dve muve, skines kamatu osiguranjem i refinansiranjem.

UBR, referentna stopa NBS se odnosi iskljucivo na RSD kredite i njeno kretanje nije od uticaja na kredite u stranim valutama.
treety je offline   Odgovorite uz citat