Pogledajte određenu poruku
Staro 30. 06. 2007.   #45
srbox
/dev/null
 
Avatar srbox
 
Datum učlanjenja: 11.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
srbox is on a distinguished road
Default Programiranje?

Morao sam da se nadovežem na Petra.

Ljubimac mi je definitivno Python, ali ne bi ga preporučio za početak, jer će se čoveku koji počne od zmije sve ostalo ogaditi. Mislim prelazak sa toga na C ili (ne dao bog) asembler... Break my legs, It'll hurt less.

Moja preporuka - Java + Thinking in Java. Ne volim je, ali osnovni razlozi su:
- oba su besplatna, ako imas osnove (komp i bilo koji OS), spreman si
- Java je dovela osnove objektnog programiranja do čistote. Svi osnovni mehanizmi su tu, lepo i čisto implementirani
- ako se koriste okruženja tipa Eclipse i slično, ona će naterati početnika da se pridržava coding standarda, a ne da brka notacije i gubi se kako da imenuje klase, metode i šta god
- JavaDoc - lako dostupna dokumentacija jeste presudna, a Sun je to (opet, po meni) odlično odradio
- Thinking in Java - knjiga je puna primera. Neće te naučiti kako da zarađuješ pare, ali prva poglavlja sam jedom prilikom uporedio sa fakultetskim gradivom i odlično prelaze sve što nam i okoreli teoretičari pričaju.

U Javi bi ozbiljno trebalo zaobići jedino instanciranje anonimnih objekata, ugnježdene klase i sličnih stvarčica (skontaćeš kada dođeš do toga, tvoje Spider-čulo počne da treperi). Kao što je C++ zabriljao za override-ovanjem operatora, tako su se oni pogubili sa ovim. Lepo je da jezik ima cake koje te ubrzavaju i deluju fancy, ali na kraju, sve te stavari samo škode disciplini programiranja i zbunjuju i tebe i druge.

Zamerke za ostalo bi bile:
- HTML - to nije programski jezik.
- Pascal - jeste nekad bio za učenje, ali zastareo je. Pogotovo zato što se više ne može naći neki standardizovani, a sa Delphi-jem u komi i Borlandom koji se bori za život, zaista je izgubio na značaju.
- C C++ - posle Jave, doći će prirodno. Naravno da će biti malo gubljenja, ali Java je dobra da nauči nekim standardima i ne pruža ti puno prostora za greške, a to početnicima treba k'o hleb (copyright by Petar).
- Python - kad se umoriš od Jave i rešiš da vidiš kako je sa one strane duge, pređeš na ovo i nikad ne poželiš da se vratiš.
- asm - ako dođeš do ovoga, preskoči stranputicu i odamah piši programe iz HEX editora. Pravi programeri se ne zamajavaju tim stvarima visokog nivoa.

Ruby i PHP zaista neću komentarisati, pošto nemam dovoljno iskustva da konkretno argumentujem, ali rekao bi da nisu pravi put.

Dopalo mi se da mi prvi post bude u temi bez kraja i početka - mogu da se pravim pametan do mile volje, a da u suštini ne kažem ništa novo.

Pozdrav svima i uzdravlje ljudi!
__________________
Citat:
From all the things I lost,
I miss my mind the most
srbox je offline   Odgovorite uz citat