Pogledajte određenu poruku
Staro 05. 08. 2009.   #37
Rookie
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.03.2008
Poruke: 16
Hvala: 0
2 "Hvala" u 2 poruka
Rookie is on a distinguished road
Default

ima raznih priča. Ja sam na svoj prvi posao (većim delom system admin, manjim delom programer, PHP/MySQL) došao kad sam upisao četvrtu godinu faksa (koja je imala samo jedan semestar, drugi je bio praksa, pisanje diplomskog i sl). Uslov je bio da budem na ugovoru o delu, da će me prebaciti za stalno kad završim faks i sl, i ugovor je bio na 2 godine. Ja sam faks završio na vreme, nije isteklo tih prvih godinu dana, ali onda su mi rekli da nije dovoljna potvrda, već moram da imam diplomu. Naravno, kod domaćih fakulteta se posle diplomiranja još čeka par meseci na diplomu, tako da sam i tad bio na ugovoru o delu. Došla diploma, krenuo stalni radni odnos, al bez ikakvog povećanja plate, i tako godinu i po dana i kusur. Na kraju sam se lepo pokupio i otišao. Zanimljivo je bilo, da pošto je bila manja firma (25 ljudi, ali to je bio ogranak mnogo veće i poznatije organizacije) i pošto su plate transparentne, svi su dobijali povišice osim mene, svejedno dal je bio ugovor o radu ili delu. Da ne govorimo da su pre mog zaposlenja računari bili u workgroupi, da Internet nije radio, i sl, a da sam ja napravio i intranet portal (čisto za tracking slobodnih dana i podataka vezanih za odmor, te iste plate, sa nekim kalendarom aktivnost i sl, ništa složeno), podigao domen (polise i slično), zamenio običan SOHO Linksys ruterom Cisco ASA uređajem (firewall i VPN), file/print/server radio čak i pripremu za štampu u InDesignu, sređivao web sajt i tako dalje.. Naravno ništa se to nije stvorilo istog trenutka, i gomilu stvari sam radio u hodu, i tako učio, mada sam bio i jedina osoba u IT "sektoru"

Sad sam naravno na mnogo boljem poslu (u američkoj softverskoj kompaniji koja posluje na više kontinenata) sa boljom platom, konkretnijim poslom i sl.

Poenta je po meni da se nađeš negde na sredini, da priznaš šta ne znaš, i šta možeš da uradiš, i da poslodavac bude fer, kako ti ne bi menjao posao. Znači, dok traje taj neki početnički deo, da imaš manju platu, kad se više uključiš u projekte, da ti poraste, i tako dalje. Nisu bitne toliko često pare, već da se čovek oseti da se na njega ozbiljno računa, da postoji normalan kriterijum vrednovanja i slično. Zanimljivo je eto, da u ovoj prvoj firmi gde sam bio, da je vezana za organizaciju za koju bi svi rekli da ima nenormalne plate i uslove rada, i naravno, tu je postojalo HR odeljenje i slično. U ovoj drugoj gde sam prezadovoljan toga nema, samo programeri..

Poslednja izmena od Rookie : 05. 08. 2009. u 13:52.
Rookie je offline   Odgovorite uz citat