Pogledajte određenu poruku
Staro 30. 05. 2006.   #30
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ajde ovako, mene malo nervira taj stav, Nielsen zna znanje, ali eto sajt mu je krš, pa šta. Ili su još gori ovi što kažu da mu sajt nije krš. Suština priča oko Jakoba da je u onoj njegovoj zeleno-plavoj knjigi, mislim da se baš zove Use It , napisao mnogo stvari. Neke su dobre, neke su pogrešne. Prevedeno izdanje iste koje je izdao CET sam čitao negdje tamo 2002-2003, za zakašnjenem od nekih 5 godina i u međuvremenu već tada su najbolji savjeti iz te knjige bili impletirani u praksi. Sada ja iskreno ne znam da li je Jakob eksluzivno prvi promovisao neke stavove jer se nisam bavio Webom prije 2000-te godine, ali suština je u tome da je takođe u periodu nastanka Use It napisano još nekoliko dobrih knjiga, tipa Don't Me Make Think od Steve Kruga, itd. Uz čuvene plave linkove, jedna od stvari koju je Nielsen zagovorao bilo je i da je navigacija na desnoj strani najveće svetogrđe, pa šta bi posle blog revolucije?

Sem te knjige, Jakob nije rekao više Bog zna šta zanimljivo, niti novo, niti kvalitetno. Dobro je s vremena na vrijeme skoknuti kod njega na sajt iz prostog razloga što zahvaljujući ogromnim budžetima u istraživanjima koje on i njegov tim rade, zna da budu neki vrlo zanimljivi rezultati studija koje je itekako moguće sprovesti u praksi. Bit onakvog dizajna UseIt.com jeste upravo ta doza kontraverznosti koju Nielsen inkasira godinama unazad. Ta ružnoća UseIt.com njemu i dan danas pravi ogroman publicitet, uključujući i okvakve diskusije, i sa tog aspekta će isti dizajn ostati online i narednih 5 godina.

Kada bismo svi sledili Jakobovu viziju Weba, Web bi bio jedno jako ružno mjesto. Opet, morate biti svjesni da je Web Usability sastavni dio interfejs dizajna i neko ko promoviše vrlo bitan aspekt interfejs dizajna, mora da ima i dizajnerski pristojan sajt.
Upotrebljivost? Uporedite zeldman.com i useit.com pa recite mislim koliko vam je puta lakše da čitate tekst sa prvog sajtu u odnosu na drugi. Zar lakoća čitanja sa ekrana nije bit upotrebljivosti? Da ne idem sada u druge priče i pišem o njegovoj prostituciji sa Macromedia Flashom, zatim tekstu u Alertboxu prije par godina kada je ispljuvao upotrebljivost ženinog BMW-a...

Kontraverznost je ono što održava njegov biznis i treba da se pomirite s tim i gledate svoja posla
mungos je offline   Odgovorite uz citat