Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 01. 2007.   #28
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Zato što si poslodavac
Nije Ilija, veruj mi. Nemam ja frku od kinte, niti pravim palatu na robovima. To zna svako ko me poznaje. Ovde je rec o necemu potpuno drugom, a to je:
a) kafansko frljanje
b) polovicna istina

A u tvom slucaju, u pitanju je opcija pod B. Satnica je jako nezgodna stvar za igru, skoro kao statisticka anegdota o mesu, kupusu i sarmi. Pametni developeri biju 20-30e na sat, pa i jace, ali kvaka je sto ne kazu na koju foru. Ja dok sam bio freelancer tukao sam mozda i vise, ali nikad nisam prihvatao projekat koji moram da radim from the scratch. Fokusiras se na odredjene stvari za koje imas gotove biblioteke i frameworks, bidujes realnu cenu, a tebi treba 8x manje vremena jer imas pola gotovo, a pola treba da "tailor"-ujes potrebama klijenta. Voila - eto satnice od 30e. Ali da bi dosao do toga treba ti gomila iskustva, gomila kilometraze po 5e/sat i ogromna biblioteka kvalitetnog i reusabilnog koda. A taj "detalj" se obicno zanemari kad se prica "ja tucem 30e/sat", plus sto se zanemari da se skoro NIKAD ne radi svakodnevno po toj ceni.

Mislim, ja sad mogu da se pojavim i opusteno pricam da radim za $100/sat. Kako? Prosto, customeri koji dolaze na Vivvo traze customizacije, ja ih redom quote-ujem na $35/hr, i dajem kao deliverable customizirani Vivvo za koji sam potrosio 10 sati rada. Racunica? Skupa licenca + cust. rate + paljenje taksimetra... eto $100/hr.

Ali ja ne mogu iskreno da kazem da bijem toliko, jer ne radim svakodnevno za taj rate (inace bih i ja setao BMW X5, a ne Peugeot 306 kome opet treba da menjam $#%!$% silen blok ), plus ukalkulisi minuli rad koliko je meni trebalo da dodjem to takvog Vivvo-a, para/vremena potrosenih za konstantan razvoj i klijenata koji ce da plate to... Bottom line, nisu stvari bas tako proste, i nezahvalno je frljati se ciframa tek tako.

Samo to kazem, nista vise, i nemam nameru ikog da spustim ili uvredim...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat