Pogledajte određenu poruku
Staro 13. 12. 2009.   #7
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Drago mi je da se tema pocela razvijati i na ovom forumu, a evo i zasto. Imao sam licni motiv da pokrenem temu jer je zrtva ove prevare i moj desotogodisnji decak...odnosno moj kucni budzet.
Uglavnom vam je poznato kako sistem funkcionise ali cu ipak da sumiram:

Jedan od poplave banera za resavanje IQ testa na kojima postoji ili ne postoji obavestenje o ceni (ovo je vrlo vazno i imamo dokaze za ovo...ako pratite temu na forumu ES - "7474 prevara...!!!) , vodi vas na sajt na kome vam je ponudjeno da resite test a potom ako zelite pogledati rezultate, platite 150 din putem sms. Dakle osnovna ponuda je resavanje testa! Ok...spreman sam da platim, unosim broj i dobijam aktivacioni kod da mogu otvoriti stranicu sa rezultatima. Hipoteticki prethodno sam procitao "one sitno stampane uslove...koji gle cuda pocinju istom recenicom kao i uvodni tekst samog sajta (to sam vec procitao...sto da citam dalje!!!) - PREVARA! Resavanjem postajete clan nekakvog kluba - OK.
Dalje u tekstu postoji mogucnost pretplate na neke servise...mp3, pozadine, ringtonovi i sl. U redu, necu da se pretplatim na te usluge...jer te usluge su dodatne posto nisu jasno istaknute i nisu u glavnoj ponudi. Ako zelim te usluge valjda ce me pitati u nekom dijalog prozoru da li zelim i to! (PREVARA!)
Ajde da pogledam i "uslove...." - link na samom dnu stranice!
Ako ima pravnik u ovoj zemlji ili obican zdravorazumski covek koji iz ovih uslova moze zakljuciti da ce mu mesecno slati neke poruke po 150 din...obevestite me.(PREVARA!)

Dakle resavanjem testa i pregledom rezultata vi ste se pretplatili na mesecni servis od 10-tak poruka po ceni od 150 din po poruci a da je ni ne otvorite.

OVO NIGDE NE PISE JASNO I NEDVOSMISLENO!!!

IZGLED SAJTA...u gornjem redu su poslagane zastave raznih zemalja, valjda kao asocijacija na linkove ka tim zemljama u kojima se takodje ovaj test resava. Cudno...ni jedan link ne postoji! (PREVARA!)

Pozicija "nazovi uslova"...na monitorima manjih rezolucija se ili uopste ne vidi ili vidi tek delimicno prvih par redaka.(PREVARA)

Da ne bih bas sve otkrivao kako je ova prevara perfidno (ali ipak naivno uradjena) uputicu vas jos samo na Odluku Ratela koja je jasna i glasna povodom ovakvih servisa i isticanja cene i upotrebe vrste, velicine i boja fontova...prosudite sami.
To je sto se tice regularnosti.

Sto se tice neceg ozbiljnijeg koje sam ja pokrenuo...a to je vec podneta krivicna prijava protiv ljudi iz FUN TELECOM doo i odgovornih ljudi u sva tri provajdera, citiracu vam samo cl. 208 Krivicnog zakonika RS:

Prevara
clan 208.
(1) Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku
korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem cinjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tudje imovine nešto ucini ili ne ucini, kaznice se novcanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
(2) Ko delo iz stava 1. ovog lana uini samo u nameri da drugog ošteti,
kaznice se novcanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(3) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog clana pribavljena imovinska korist ili
je naneta šteta u iznosu koji prelazi cetristopedeset hiljada dinara, uinilac ce se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.
(4) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog clana pribavljena imovinska korist ili
je naneta šteta u iznosu koji prelazi milion i petsto hiljada dinara,
ucinilac ce se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

Ne morate imati pravnicko znanje...procenite sami da li je ceo koncept igre i sajta nedvosmisleno sacinjen da izazove ZABLUDU kod korisnika!?

Pravnik sam po obrazovanju i bivsi advokat u NS...a unazad deset godina sam "zalutao" u IT, tako da se osecam vise nego kompetentan da ovu stvar isteram do JAJA. Sto bi rekli kao kec na...!

Suze mog prevarenog decaka nemaju cenu!!!

Tema je jako razvijena na Elitesecurite sajtu i mozete se detaljnije upoznati sa njom...posebno ne malim brojem slucajeva gde ljudi nisu resavali nikakav test, niti su bilo gde ostavljali svoj br. telefona, niti su unosili bilo kakve sifre.
Ima i moguce objasnjenje, kako je moguce hrpu telefonskih brojeva upariti sa kodom ili sifrom koju generise prevarantska firma.

Postoji i indicije kako se generisu brojevi putem Facebooka i veceg broja grupa sa hiljadama!? clanova.

A ja bih vas ovde zamolio da takodje razvijemo temu....vise u pravcu, kako se organizovati i stati na put ovakvim lopuzama...znanje koje je na ovom forumu skoncentrisano je nemerljivo.
Postujte sve relevantne linkove i adrese koje imate rzanih drzavnih, nevladinih i drugih organizacija, medija, strucne javnosti isl...da pomognete ostecenima da formiraju javno mnenje.
Mnogo bi pomoglo svim jadnicima koji sastavljaju kraj sa krajem a onda se nadje lopuza da ih dodatno ojadi. Drzava, i mediji jedva da se oglasavaju....potrebna je odredjena kriticna masa javnog mnenja koja ce se otvoreno suprotstaviti ovome.

Izvinjavam se na duzini posta
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat