Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 11. 2009.   #44
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Hajde samo na brzaka da razrešim nedoumice, da se ova tema ne pretvori u "to be or not to be open source". Može ali neka bude nova tema.
Možda može neko i da podeli temu, samo nisam siguran da bi se diskusija razvila kao što je to običaj kada se diskutuje o nečem ne mnogo vezanom za temu.

Citat:
Tačno. "liči", ali nije Pa šta sam ja rekao? Motivi. Samo što su ti motivi uvek lična dobit a ne dobrobit za community. Kada kažem "dobit" ne mislim samo na meterijalnu (pare).
Šta znam, ako dobijem nešto što nisam imao, što mi je potrebno, to je za mene win, zar ne? Ako ja nekako doprinesem da to nešto postane bolje, onda je to win i za nekog drugog. Dakle, win-win. Naravno, teško da će baš svako dati doprinos, ali tu se ide sa idejom da kvantitet rađa kvalitet. A to je moguće čak i kada samo dvoje ljudi koristi neki software. A, da, možda suviše široko gledam, ali meni je win čak i ako zbog open source projekata i oni drugi (closed source) moraju malo više da se potrude.

Istina, raspodela dobiti nije uniformna, neko tu dobije više, a neko manje. Pa šta, i komunizam je propagirao "prema potrebama", a ne svi isto.

Citat:
Ne znam zašto sada mešaš "ekonomsku aktivnost", zar open source nije po ideji "altruistička aktivnost"? Zašto uopšte stvrstavaš OS u "svaku ekonomsku aktivnost".
Čini mi se da je to jedna od čestih zabluda (altruizam kao pokretač open source pokreta, mada to ne isključuje takav motiv) i da se cela naša priča vrti oko ovoga. I sam si rekao, nije sve u novcu. E, pa, ja bih da istaknem da ima nešto i u mogućnostima koje ti daje open source, a closed source ne. Ponavljam, ali... sloboda da razvijaš dalje, da ispravljaš, da koristiš kako hoćeš, čak i da prodaješ (ako neko hoće da plati), sloboda da se uveriš da je to stvarno ono što se nudi (evo ti kod, pa sam kompajliraj, ako meni ne veruješ) itd. Termin open source se često slobodno shvata, ali većinom se misli na ono kako ga definiše Open source Initiative. Nigde ne vidim da se pominje altruizam.

Ekonomsku aktivnost sam pomenuo više da bih istakao da to nije vezano samo za open source - više za ljudsku prirodu. Uostalom, i tzv. altruizam može imati takve primese.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat