Pogledajte određenu poruku
Staro 13. 05. 2008.   #7
chegevara
Vladimir Popović
Na probnom radu
 
Avatar chegevara
 
Datum učlanjenja: 16.09.2006
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 37
Hvala: 10
2 "Hvala" u 2 poruka
chegevara is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za chegevara
Default

Dreamhost je prava Americka nabudzena krofna koja svaki cas samo sto ne pukne

To je kratka definicija. Preko pola godine hostujem kod njih, i zaista pocetak je bio kao iz snova. Trajalo je 15ak dana, i onda su poceli prvi problemi, tj ja sam poceo da primjecujem gomilu nedoslednosti, a ono sto je uvijek bilo prisutno je sporost.


Ogranicicu se na njihovu uslugu PS, gdje mozez dokupiti memoriju ili procesorsku snagu, za neku dodatnu naplatu. Po mom misljenju ova usluga je prilicno skupa u odnosu na konkurenciju, a nece ti ponuditi neki ekstra boljitak.

Razlog za to lezi u njihovoj organizaciji. SQL serveri su odvojeni od web servera, a ovi opet od file servera. Ovi poslednji su pravi specijalitet kuce, jer su uzrocnih 90% problema i padova.

ZBog te organizacije pristup stranicama uvijek ima pocetni lag, najcesce je to preko 1-2 sekunde, plus vrijeme za generisanje stranice (sql/php). Ovo je problem koji ces imati cak i ako se odlucis za ovu varijantu.

Bazu mogu da ti prebace na neki jaci server, cini mi se da imaju i to u ponudi, ali fileserver ostaje VELIKI problem. Posebno nervira ako imas neku galeirju fotki, pa covjek mora da klikmo na bilo koju od njih da ceka po 1-2 sekunde, bez obzira bile one 10 ili 300kb, jednostavno taj lag mene ubija.

Kukako sam im, imaju dobru podrsku, jer ce ti se uvijek relativno brzo javiti, ali odgovori su zaista vrhunac. Uglavnom osjetices se glupo nakon sto im budes pisao 20-30 puta. Nakon toga, pomislices da si zapravo ti uzrok problemima, pa ces probati da ulovis uzrocnike, sto je meni takodje uspjelo. Nakons to sam dokazao da su oni u pravu, prebacili su me na neki manje opterecen server, zaista masina radi perfektno, ali svejedno, onaj lag zbog file servera, a ponekad i sql-a ubija (iako da ne grijesim dusu sql je do sad radio skoro uvijek bez greske).

Nakon 4-5 mjeseci, odustaces od pisanja supportu, oni ce te tu i tamo castiti nakon tvog kukanja sa dodatnim mjesecom hostinga na tom sjajnom serivsu, i tako ce ti prolaziti vrijeme. Nakon pola godine garantujem ti da ces oguglati, i da ce ti biti svejedno.

U biti, oni su ucinili da se ponekad zbog mog sajta osjetim tako jeftino, da bi se najradije ubio. Planiram da se preselim, ali jos nisam realizovao (pardon, nisam ni poceo) sve sto mislim, tako da se koristim ovim sto sam uplatio i dobio besplatno zbog kuknjava.

Imali su i jednu afericu, kad su naplatili dal preko milion (ili preko 7 miliona) dolara za jedan dan, kao pokrenuli skriptu, a ona pomislila da se vrti u buducnosti i svima sa kartice skinua od 100 do 2000 dolara. I tako ......


Uglanvom, ako ti treba mrvu jaci hosting, brzina, podrska, pogledaj i http://www.mediatemple.net/ (oko 20$ mjesecno za njihov "grid service", imas popuste izadje oko 15ak $$$ mozda i manje ako placas godisnje).

Ja ti ne bih preporucio DreamHost, iako ga koristim.
Jedina dobra stvar kod njih je nenormalno veliki hosting prostor, giga mega nepotrosivi mjesecni protok, i solidna tolerancija u smislu opterecenja sistema (mjere ti samo "potrosnju" sql baze). Tu ujedno i lezi problem, jer su ljudi opteretili file servere, sve iz razloga da bi na razni nacin izbjegli upotrebu sql-a. To je bar moja teorija, a mislim da je tacna

Poslednja izmena od chegevara : 13. 05. 2008. u 10:16.
chegevara je offline   Odgovorite uz citat