Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 05. 2008.   #34
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Meni se FireFox mnogo uspori kada otvorim ovaj sajt, i to ceo, cak i drugi prozori.

Sto se primedbi tice:

- najvise mi je zasmetao sam domen, bkosa.*

- skrol glavnog prozora u okviru strane ostavlja los utisak, prirodnije je da ga nema

- ima utisak da je dosta materijala na silu podeljeno na vise strana

- tamo gde i ima vise sadrzaja, vidi se da je neko to samo copy/paste i nije ni pipnuo posle toga. Nedostaje jasna vizuelna granica izmedju pasusa - nema odstojanja izmedju pasusa, nema uvlacenja prvog reda, i sve je poravnato po ove ivice, takoda iole duzi tekst, izgleda kao monolitna gomila slova koju je vrlo tesko citati. Na nekim stranama je ocigledno da uredjivac nije cak ni naknadno podelio tekst na pasuse, nego je samo pukao paste, posto se u tekstovima vidi da su kucani sa pasusima.

- sto se boja tice, ne smeta mi ljubicasta ali sam uveren da bi sajt "prodisao" kada bi podoga bila bela, a elementi na njoj ljubicasti. Valjalo bi samo podesiti boju pozadine takvu da se tekst moze procitati dok se ne ucitaju svi graficki element. Tekst na stranama je tamen boje a svetla pozadina u poljima se ucitava kao slika i to poslednja, tako da dok se pozadina ne ucita, tekst ne moze da se procita. S obzirom da je sajt graficki tezak o ovome treba voditi racuna i u HTML-u staviti da boja pozadine poljau kojima se nalazi tekst bude svetlija, a ne da bude ova tamna boja pozadine cele strane.

- ne postoje breadcrubms ili nesto drugo sto bi za otvorenu stranu pokazivalo koja je, a nekim stranam se moze prici iskljucivo kroz iskacuce podmenije. Takodje, ne postojeni veze izmedju strana koje su u hijerarhijskoj vezi, osim kroz sam iskacuce podmenije.

Konkretno:

- na naslovnoj strani glavni prozor mora da se skroluje da bi se videla poslednja dva reda - to bas iritira

- "Sluzbe i specijalnosti", vidi MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA, apod Radiologija je ocigledno da u originalu postoji nekoliko pasusa u kojima se navode brojevi pregledanih pacijenata, ali je to sve zalepleno u jedan pasus. I dalje niz tekst ima slicnih propusta.

- International patients, iste greske kao i na prethodnoj strani, plus, nije mi jasno sto je ovde naslov na engleskom.

- Informacije o zakazivanju, opet isto, sav tekst je zalepljen ujedan pasus iako to ocigleno nije tako pripremljeno.

- Donacije, umesto da se na strani prvo vidi ono BUDITE DONATOR!, vidi se slika koja nema nikakvu drugu finkiju nego da bude sporedna ilustracija. Takodje, u tekstu pise da ce na tojs trani biti objavljivana imena svih domantora, ali nijednog imenanema, iako se u samom tekstu pominje da takva lista vec postoji.

- Na vise mesta, otvorite stranu a ono pise "Za to i to klinite ovde" pa se otvara PDF. To je bas ruzno i iritirajuce. Ako je vec taj sadrzaj u PDF formatu, treba ga odmah otvoriti direktno klikom na opciju menija. Cini mi se ipak, da neki PDF dokumenti mogu da se izbegnu i da se sadrzaj stavi direktno na sajt.

- Monografija, i inace, nije bas uvek dobro stampane monografije prebacivati na sajt, jer je to obicno neprakticno, s obzirom da su monografiej radjene za stapu tako da jedini nacin da se to ponudi jeste PDF i to golem PDF. Cesto je bolje, ako vec korisnik insistira da na sajt stavi monografiju, prilagoditi sadrzaj web-u i prikazati to kao klasican HTML, tako da to bude koliko toliko prakticno. Meni uvek uspeva da objasnim klijnetu da mu ne treba kopija monografija na sajtu, jer je sam sajt u stvari pandan monografiji - to isto samo u drugom obliku. Ako se ne varam, to je i ovde slucaj, jer sam pregled poglavlja u monografiji pokazuje da su te informacije sve vec prikazane na sajtu.

- Kontakt, opet isti problem, tekst je napijen bez ikakve podele pasusa koa je ocigleno u originalu predvidjena. Takodje ovde se pojavljuje podopcija Adresa koja ima isti samo skracen sadrzaj kao i strana Kontakt.

- ne mogu navoditi sve strnn akojima se pojavljuju jedni te isti propusti, ocigledno je da je to bas preskoceno da se sredi


- Moj lekar, odlicna stvar, jedina zamerka je nacin izbora klinickih sluzbi, ako se vec uzeo ovajizbor po pocetnom slovu naziva sluzbe (sto je mislim, pogresno s obzirom kome je ovaj deo sajta namenjen), trebalo je bar priakzati samo ona slova koja zaista imaju sta da prikazu. Ipak, mislim daje trebalo prosto ponuditi spisak klinickih sluzbi (i to prosiren srpskimnazivima, da bi se snasli oni koje ne znaju strucne izraze). Mislim da bi i jedan obican combo-box bio mnogo prakticniji od ovog sistema sa slovima. Takodje, ceo nacin prikaza pitanaj i odgovra je nekako zbudzen i nepraktican. Ovde bas dolazi do izrazaja to sto je glavni prozor fiksnih dimenzija.

Primetio sam da ima i neobicnih odgovora tipa:
P: Cuo sam da se sada zahvat radi ovako, da li je to tacno?
O: Obratite se u tu i tu bolnicu.
Takav odgovor ne bi trebalo ni dati.

- Zakazite pregled - NIKAKO ne bi trebalo daostane ovako da se otvara mail klijent kod korsinika. Stavite maka klasican webmail obrazac.
Ipak, ovde se ocekuje da korisnik moze da iz niza opcije, preciznije odredi kakav pregled treba da zakaze, recimo, o kakvom pregledu se radi, da da neke svoje opste poatke, odakle ima uput ili sta vec...



E da, stvarno ovaj sajt usporava Firefox i to sto je duze sajt otvoren, Firefox postaje sve sporiji.
Pedja je offline