Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 06. 2005.   #2
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Evo, ja ću opisati kako je to funkcionisalo na moja poslednja dva posla (proslom i sadasnjem).

www.sitebuildingsystem.com
Projekat izrade online site editora i pratećih alata. Core tima (office) nalazio se u USA (South Carolina), sa developerima rasutim na 3 kontinenta. Kako Bluesman kaže, vođa projekta je obično naručilac posla odnosno vlasnik sajta koji komanduje, međutim ovde pravi vlasnik (u klasicnom smislu) nije postojao. Iako smo imali "vlasnika" (tj. čoveka koji je okupio tim i koji stoji iza cele ideje) kao i investitore iza njega, ulogu pravog vođe imao je CTO, čiji zadatak je bilo sledeće:

- Komunikacija sa vlasnikom i investitorima
Ovo se svodilo na diskusiju oko toga sta svaka sledeca verzija proizvoda treba imati od "feature"-a. Na osnovu toga on bi pravio preciznu dokumentaciju (to do lista) sta koja verzija proizvoda treba da sadrzi.

- Pracenje razvoja, kooordinacija medju developerima itd...

Iako je duznost svih developera bila da se pise daily report, pracenje tacnog broja sati utrosenih za odredjene taskove nije vodjeno, pre svega zbog toga sto smo svi bili placeni fiskno, a procenu efikasnosti developera obavljao je CTO.

Za komunikaciju smo koristili IRC kao i internu mailing listu s tim da je managment insistirao na komunikaciji putem mailova. Za pracenje bugova za odredjenu verziju bugzillu. Za version control CVS. CVS podesen tako da salje email developerima sa diff-om prilikom svakog komita, tako da je svako mogao i da komentarise eventualne propuste prilikom kodiranja. Interesantno je da su svi developeri (osim dizajnera koji je radio i flash razvoj) koristili linux kao razvojnu platformu. U zavrsnoj fazi (testiranje) timu bi se prikljucivali testeri a uz to bi i deo dev tima imao obavezu da testira iz IE-a.

Ovaj projekat je trenutno u zavrsnoj fazi razvoja (ja sam ga napustio pre jedno 6 meseci). Na sajtu je dostupna neka verzija 3.9 koja je izmedju ostalog prevedena i na srpski

Na mom novom poslu je slicno s tim da:
- Umesto IRC-a koristimo ICQ. Cesto komuniciramo i u voice konferenciji preko skype-a.
- Sva e-mail komunikacija se enkriptuje
- Kad je to moguce koristi se CVS.
- Svi developeri submituju utosene sate. Add-hoc se unosi broj sati u report koji se pise u excelu (sto se posle importuje u ms project), a uskoro prelazimo na Web aplikaciju za PM (koju sam razvio ja za potrebe firme).

Toliko, nadam se da nisam bio previse iscrpan
dinke je offline   Odgovorite uz citat