Pogledajte određenu poruku
Staro 22. 10. 2009.   #34
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Pa pitam te lepo, zašto veruješ PHP-u i MySQL-u, a ne veruješ frejmvorku? Jel veruješ Smartiju? Gde je tačno ta tvoja granica poverenja?
Hajde kada me tako lepo pitaš da ti odgovorim

Prvo FW je još jedan layer između mene i PHP/MySQL i to sam automatski oprezan. Drugo, ne bih ja to mešao tako olako. Treće, nisam ga ja radio i ne volim da koristim nešto za šta nisam 100% siguran da znam tačno kako radi.

Dalje, ne verujem da postoji i jedan framework koji može da generiše kompleksan mysql query bolje nego "ručno" (pričamo o ljudima koji poznaju dovoljno mysql da mogu to da urade). Moguće je i to, ali je pitanje po koju cenu. Ako će FW da potroši više vremena da pripremi query i analizira ono što mu ti serviraš, nego da izvrši query - onda je bolje poslati direktno SQL string napisan ručno. To, naravno, nije bitno kada imaš neki mali-do-srednji sajt koji će da se vrti kako god se vrti i neće da se muči previše kakav god query mu pošalješ. Ali ako imaš sistem u kojem je svaka sitnica bitna, onda volim da pišem sve ručno (naravno, ne pričam o querijima tipa UPDATE x SET y=z, to prepuštam da odradi FW).

Takođe ne verujem da će FW da brine o security "sam od sebe", taj deo je daleko od moje "granice poverenja". Dakle ja verujem da će PHP, MySQL... Smarty... whatever, da odradi dobro "hleb i mleko" + tačno ono što mu ja kažem da uradi i tu je moj prag poverenja, čim krenem da se uzdam da će da odradi nešto umesto mene - imam problem sa tim. Možeš to da nazoveš i psihološki problem - meni je sve jedno - i dalje je problem. Video sam mnogo puta kako izgleda kada se generišu automatski, a video sam i mnogo puta "abuse" celog FW kada ljudi naprave jedan include file u koji ubace sve klase koje postoje i onda valjda očekuju od FW da im optimizuje njihov kod? I onda izjave kako je loš taj FW.

Kada pričaš o Smarty, ja sam baš dosta vremena proveo da vidim šta se tačno dešava, kako izgledaju ti "kompajlirani" fajlovi, šta se dešava prilikom keširanja... čak i sam proces kompajliranja, pa sam testirao sistem "sa i bez smarty" da vidim koji je tačno njegov "fingerprint". Ustanovio sam da mogu da mu verujem dovoljno da ga slobodno koristim za sve projekte čak i one najzahtevnije, ali postoje neke stvari koje ne prepuštam smarty-ju već odradim ručno, bilo da je to zbog toga što sam Smarty nije dovoljne fleksibilan u tom delu ili mislim da treba da bude (bar malo) bolje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat