Pogledajte određenu poruku
Staro 24. 09. 2006.   #54
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao misk0
Oki, vjerovatno ja ne shvatam sta vi mislite pod 'middleware' komponentom. Mislim da je ludost pisati vlastiti web server pored tolike ponude na trzistu i pored tolike upotrebe i skalabilnosti apacha.

@caboom: a sta je sa dodatnom funkcionalnoscu te komponente za koju se pojavi potreba kad je tvoj proizvod vec u zavrsnoj fazi ili je vec neki period na trzistu, a originalni proizvodjaci nisu predvidjeli tu mogucnost? Sta onda mozes uciniti? Koliko u tom slucaju kosta 'narucena nadogradjanja tebi potrebne funkcionalnosti'?
pa, pre svega to je situacija do koje ne bi trebalo ni da dodje, sa druge strane - ako je u pitanju tolika fundamentalna razlika da ti treba nesto vise od bugfix-a od proizvodjaca, ili ne postoji nikakav API za pisanje ekstenzija, verovatno ne bi prosao ni dobro sa svojom komponentom ako je dovoljno slozena (a u ovom slucaju pretpostavljamo da je dovoljno slozena da bi mozda bilo racionalno zaobici pisanje iste), ili si napravio pogresnu procenu u startu - fundamentalni problemi i iznenadjenja ne smeju da se pojavljuju u kasnim fazama, u svakom slucaju tu ti pomaze samo hack-workaround i dobijas 1000 exp poena iz "don'ts" oblasti. sa druge strane, pre nego sto odlucis da kupis neki proizvod, ili uzmes neki opensource projekat, pretpostavljam da ces proveriti da li je funkcionalan po svim stavkama koje ti trebaju i u slucaju da ti trebaju neke ekstenzije, proverices da li proizvodjac nudi neki API ili mogucnost prosirivanja, u slucaju da je opensource projekat u pitanju, postoji odredjena sansa, u zavisnosti od iskustva i vremena, da se eventualno i sam snadjes i "dodas" potrebnu funkcionalnost, mada je to opcija koju treba izbegavati ako je moguce.
sto se tice middleware komponenti, rekao bih da u ovom konkretnom slucaju mislimo na object brokere (CORBA) i MoM (message oriented middleware - JMS npr.), koji su dovoljno slozeni da implementacija istih predstavlja preveliki effort s obzirom da su specifikacije dovoljno slozene i temeljne i precizne da znas sta bi mogao da ocekujes - ovo ostalo zavisi od implementacije i svodi se na stavku 2, testiranje je majka dobrog sna.

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata
Upravo! Drugi razlog koji sam primetio da navode kad su iskreni je: "trebaće nam više vremena da ukapiramo kako radi npr CORBA nego da sami napišemo prost UDP-based protokol".
ako je moguce, ovo je zapravo ponekada mnogo racionalnije nego uzimati heavy-weight resenja - pogotovo ako uzimas opensource komponente. imam jako losa iskustva sa npr. opensource JMS implementacijama (ActiveMQ i OpenJMS, ostali su jos problematicniji).

Poslednja izmena od caboom : 24. 09. 2006. u 12:39.
caboom je offline   Odgovorite uz citat