Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 12. 2006.   #20
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Moji prvi programi su bili u svesci

Školska 1986/87 - bio sam jedna od prvih generacija na smeru "programer" (možda i prva, nisam siguran, to je tek bilo uvedeno). Nismo imali računare u školi, sve smo pisali u sveskama. Prvi put kada smo organizovano seli za računare bilo je za pripremu diplomskog rada koji je rađen u FORTRAN-u.

Pored toga, COBOL, BASIC... iskreno ne sećam se prvog programa, ali se sećam prvog susreta sa računarom. Samo sam kucao DIR jer je to bilo jedino za šta sam bio siguran da neću ništa da pokvarim. Školi sam zahvalan utoliko što me jee naučila da razmišljam kao programer iako nisam izneo skoro nikakvo praktično znanje.

Prvi računar sam dobio (ako se dobro sećam) krajem 1990, 386 SX 25 MHz sa 2 MB RAM. To je bila jako dobra mašina tada. Ako si dobro namestio himem.sys i driver učitao u high memoriju (iznad 640K) mogao si da startuješ lepo windows 3.0, koji iskreno nisam ni koristio jer tada nisam ni video praktičnu svrhu te "šarene laže" Više sam ga kopirao, odnosno pravio to isto za DOS jer je u DOS-u bilo tada sve - niko nije ni pisao programe za windows.

Kasnije sam nabavio Turbo C compiler i počeo da učim C, posle i C++, a Pascal sam naučio za par dana, što samo dokazuje da kada imaš programersku osnovu učenje programskog jezika se svodi samo na par sati upoznavanja sa sintaksom i par dana navikavanja na istu. Svaki programer može za par dana da radi u bilo kom programskom jeziku.

Prvi pravi programi koje sam radio su neke igrice - bio sam zaluđen za simulacije i napravio sam neku simulaciju vožnje helikoptera. Prvi komercijalni program je bio za auto-trke, upisivanje i klasifikacija rezlutata trke. Sve ke to pod DOS-om radilo. Kasnije sam pisao drivere za grafičke karte i neke low level funkcije kada sam spržio par hard diskova. Posle sam skapirao da od toga nema puno para, odnosno radi se nekoliko meseci po programu da bi nešto ozbiljno napravio - a i tada je bila situacija sa plaćanjem kao i danas.

... eh bre, odmah se zanesem čim me povuku sećanja. Sorry.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 01. 12. 2006. u 13:21.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat