Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 04. 2013.   #4
kwisko
član
Na probnom radu
 
Avatar kwisko
 
Datum učlanjenja: 08.08.2007
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Hvala: 19
6 "Hvala" u 5 poruka
kwisko is on a distinguished road
Default

Po meni problem je, kao i uvek, kompleksan jer se ne zasniva samo na jednom parametru.

Sa jedne strane imamo radnike koje su već pomenuli @mangia i @kickloop ili što bi moj stric rekao "od ovih poštenih mi kurve nemamo posla"

Sa druge strane imamo poslodavce među kojima ima takođe veoma "stručnih" koji jednostavno ne umeju voditi svoje firme i prilično su nezreli u poslovnom smislu. Oni ne znaju da oni moraju voditi firme - ne firme njih, da moraju upravljati svojim poslovnim procesima i unapređivati ih kako bi smanjili troškove i unapredili poslovanje, da moraju upravljati finansijama i da se moraju konstatno prilagođavati promenama na tržištu koje su jednostavno neminovne (u konkretnom slučaju tehnološke promene ali i sve druge - političke, ekonomske, verske, prirodne itd.). IT industrija je u poslednjih 5-6 godina napredovala prilično jakim tempom da često i pravi stručnjaci ne mogu da isprate sve promene kako treba. Naravno, tu je uvek i pitanje morala i koliko su ti ljudi "normalni" u svom odnosu prema zaposlenima jer imamo čest slučaj da i velike firme imaju prilično loš odnos na relaciji zaposleni-nadređeni. U mom komšiluku je jedna velika firma u kojoj zaposleni imaju veliki strah od nadređenih i bukvalno ne smeju pisnuti na radnom mestu već koriste chat da bi razmenili par reči, a sede sa druge strane stola.

Sa treće strane tu je i ono što je možda i najbitnije - tržište i potencijalni korisnici IT usluga i proizvoda koji su takođe veoma "stručni". Tržište je za neke naprednije stvari veoma nerazvijeno i neka savremenija rešenja jednostavno ne prolaze. Pod spremnim tržištem mislim na to da se proizvod X može prodati/servisirati dovoljan broj puta da se od toga mogu imati normalni prihodi i živeti normalno.

Četvrto je, naravno, živi novac koji je u opticaju i gde je on tačno lociran (da li ga imaju ovi što nešto ozbiljnije rade ili samo oni koji ga troše na lumperajke i sms-ove za Farmu i VB). Kako trenutno uvozimo više nego što izvozimo matematika je veoma jasna

Da ne budem samo kritičan po lokal u tom istom lokalu ima i dosta firmi i pojedinaca koji su prilično strični, uspešni i odlično rade svoj posao (brojni programeri, IT menadžeri i sl.), ali svi oni za koje ja znam rade za strance i tržišta gde ima love.

Mi ovo navedeno nismo uočili na vreme i uložili smo u SaaS samo za tržište Srbije i ta odluka će nas svakog dana boleti dok ne napravimo nešto za globalno tržište i dok ne krene neka zarada da možemo malo da živnemo.

Verujem da ste već videli ovaj članak - http://www.jutarnji.hr/viktor-marohn...erici/1094917/, ali to što je tamo izneseno je, po meni, veoma bitno za uspeh bilo kog tržišta, ne samo USA, EU ili SR.

O konkretnim predlozima rešenja nisam nešto specijalno razmišljao jer trenutno tražim rešenja za sebe ali možda neko udruživanje ovih pravih stručnjaka i formiranje nekih bussiness hub-ova kako bi se zajedničkim snagama postiglo nešto više nego dejstvom pojedinaca.

Dobra je i priča koju je StartIt pokrenuo jer su se tu uključili i akceleratori i finansijeri kojih do pre 2 godine nije u Srbiji (ili nisu bili transparentni), tako da je sada možda malo lakše doći do sredstava ili mentorstva za startup. Moja jedina zamerka njihovom dosadašnjem radu je ta što podržavaju lokalne startupove koji ciljaju na globalna tržišta, dok za ove koji deluju u lokalu nema baš mnogo mesta kod njih na sajtu.

Elem, nadam se da sam pogodio temu pošto ima više teza i konteksta o kojima se govori u uvodnom tekstu
__________________
About.me / Code Control / MagelanApp

Poslednja izmena od kwisko : 12. 04. 2013. u 01:45.
kwisko je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" kwisko za poruku: