Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 09. 2008.   #15
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
PS: 1998 si očekivao ovakvu ekspanziju JS-a?
Da. Ajax nije ni postojao ali to je ono sto je od pocetka falilo js, pa cim se pojavilo - povuklo je i js da postane nesto vise od rollover efekata. Jos 2000 sam pravio drag and drop interface na komercijalnom sajtu i customizable layout gde user moze sam da rasporedi elemente po strani i sacuva layout da ga saceka tako kada sledeci put dodje na sajt. Dakle, radilo se i onda, samo sto ga nije bilo na svakom koraku kao danas, a ljudi nisu znali da programiraju pa se svodio na upotrebu popup, popunder, rollover + jos ponesto.

Danasnji javascript skoro nista nije mocniji od onoga iz 2000 godine, uz AJAX jedina je razlika sto su se pojavile biblioteke tipa jquery koje sada mogu da koriste i oni koji ne znaju javascript. A tome nisu mnogo ni pomogli ni odmogli browseri, vecina danasnjih stvari moze da se namesti da radi u IE4, pa i NN4. Pomogli su u tome sto su bolje implementirali standard, i to je najveci doprinos browsera javascript-u. Tako da danas imamo 2% javascript programera i 98% javascript korisnika, odnosno korisnika neke od "javascript library". Javascript je samo dobio na masovnosti, a na kvalitetu jezika jako malo se promenilo, to ne znaci da se javascript nije radio i pre 10 godina.

Ja sam u avgustu ove godine odlucio da promenio sam svoje js funkcije da koriste jQuery, kada sam zavrsio sa tim, dobio sam potpuno iste efekte (doduse sa manje mog koda), ali se covek neminovno zapita "da li sam bas morao to da radim?". Imao sam sve gotovo i radilo je godinama... ali morao sam, da bi mogli i ostali koji rade na istom projektu da razumeju kod, jer tesko razumevaju bilo sta sto nije jquery.

Razvoju web aplikacije je vise doprineo razvoj CSS i mogucnosti koje je css otvorio, nego neka evolucija javascript-a.

A sto se ostalog tice... postoje tehnologije za offline rad, postoje mnoge druge stvari, na kraju postoje i desktop aplikacije. Ja ne kazem da ovo ne valja, samo mi je muka sto ce se pojaviti jos jedan browser sa svojim specificnostima i to samo donosi dodatne komplikacije pa i povecanje koda.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" bluesman za poruku: